in

Deutsche Telekom, drone savunma sistemi kuruyor

Almanya merkezli telekom operatörü, havaalanı, stadyum, otomobil test pisti ve kritik altyapıları korumak için bir savuna sistemi geliştirmeyi planlıyor.

Welt am Sonntag gazetesinin haberine göre, otomobil üreticileri test pistine çıkardıkları prototiplerin fotoğraflarının çekilmesini önlemek için DT’den anti drone sistemi hazırlamasını talep etmişler.

Haziran’da Almanya’daki medya organlarında çıkan bir haberde, Bayern Münih’in de müsabakalar esnasında drone’ları uzak tutmak istediğine yer verilmişti. Kulübün Rheinmetall adlı savunma ürünleri üreten şirketten drone’larla mücadele için elektromanyetik bir sistem satın almak istediği de haberlerde yer almıştı.

Deutsche Telekom’un planları arasında bu sistemi müşterilerine sunmak yer alırken. Şirket bunun için Temmuz ayında drone savunma şirketlerinden teknolojilerini tanıtmalarını talep etti. Bu şirketler arasında ABD merkezli Dedrone, Avustralya merkezli Droneshield, Norveç merkezli Squarehead Technology ve Airbus grubundan Rohde & Schwarz yer alıyor.