in

DJI da katlanabilir drone tanıttı

Son yıllardaki İHA’larıyla alanın en iddialı markalarından birisi hâline gelen DJI, GoPro Karma’dan bir hafta sonra Mavic Pro adlı ufak, akıllı ve katlanabilir modelini tanıtarak sıkı bir yanıt verdi.

DJI Mavic Pro, GoPro Karma gibi katlanabiliyor, üstelik onun gibi bir sırt çantasına değil, mont cebine sığabiliyor ve ağırlığı da sadece 743 gram.

Tek şarjla yaklaşık 30 dakika çalışabilen cihaz 5 adet kamera kullanan bir görüş sisteminin yanı sıra, GPS, 12 MP’lik 4K video çekebilen kamera ve üç eksenli bir denge halkasına sahip.

Beş kameralı görüş sistemi ile engelleri algılayarak çarpışmaları önlüyor. Bu sistem cihaz 35 km/sa’den yavaş gittiği durumda kullanıalbiliyor.

Mavic Pro, otonom uçabiliyor, ancak şirketin önceki büyük ürünü Phantom 4 gibi sadece sahibini arkadan takip etmiyor, önden gidip, belirli bir profili izleyebiliyor. Bu modlardan en eğlencelisi ise sahibi hareket ederken etrafında daire çizerek uçması. Bunu bir nevi devriye uçuşu gibi düşünebilirsiniz.

DJI Mavic Pro

Azamî hızı saatte 65 km’yi bulan DJI Mavic Pro, tripod modunda manevra ve hızı sabitlenerek net bir çekime odaklanabiliyor. Jest kontrolü ise el salladığınızda çeşitli hareketleri yapabilmesini sağlıyor. Örneğin programlayarak, el sallayınca sizi takip etmesini sağlayabilir ya da bir özçekim yapabilirsiniz.

Dokunmatik ekranı bulunmayan ufak kumandası da katlanabiliyor. Bu kumandaya akıllı telefon takarak ekranını kullanabiliyorsunuz. Uçuşu kolaylaştıran kumanda, kutudan çıkmıyor ve 749 dolarlık cihazı fiyatını 999 dolara yükseltiyor. Bunu almadığınızda, İHA, sadece mobil uygulama ile yönetilebiliyor. Ayrıca kumanda ile 7 km uzaktan yönetilebiliyor.

Canlı olarak 1080p video aktarabilen cihaz, Facebook Live, Periscope ve YouTube gibi uygulamaları destekliyor. Değiştirilebilen bataryası ise 89 dolar fiyat etiketine sahip.

Dileyenler 1.299 dolarlık Mavic Pro Fly More Combo paketini alabilirler. Pakette İHA, iki adet batarya, ekstra pervane, sırt çantası, şarj beşiği gibi donanımlar yer alıyor.

15 ekimde satışa çıkacak cihaz, bu anlamda da 23 ekimde çıkacak olan GoPro Karma’yı geride bırakıyor.