Fintech

DLive BitTorrent ekosistemine katılıyor

Yazı:  | 

BitTorrent, blockchain tabanlı içerik paylaşım platformu DLive‘ın BitTorrent ekosistemine katılacağını duyurdu. Ayrıca TRON blok zincirine geçişe başlayacağını duyurdu. DLive ve BitTorrent, canlı yayın da dahil olmak üzere blockchain tabanlı P2P içerik paylaşımından herkesin yararlanabilmesi için artık birlikte çalışacak. DLive, ürün ve hizmetlerini BitTorrent’de tanıtacak. Bunun yanı sıra en yeni depolama hizmetini de kullanacak.

DLive ve blockchain geliştirme ekibi, bugünden itibaren ürün ve hizmetlerini desteklemek için BitTorrent ekibi ile işbirliği yapacak. BLive, 2019’un başlarında BitTorrent tarafından canlı yayın platformu olarak sunulmuştu. Şimdi ise platform, DLive platformuyla birleştirilecek. Aynı zamanda ekipleri de DLive ekibine katılacak.

DLive, üzerinde bulunan tüm içeriğin merkeziyetsiz sisteme geçmesine izin vermek için dağıtılmış bir dosya paylaşım ve depolama sistemi olan BitTorrent Dosya Paylaşım Sistemi’ni (BTFS) kullanmaya başlayacak. DLive ayrıca, her topluluğu diğerine daha fazla entegre etmek için hesap sistemlerini BitTorrent’lerle birleştirecek. Bu iş birliği ile beraber BitTorrent’in aylık 100 milyon aktif kullanıcısı DLive’ın hizmetlerine kolayca erişebilecek.

DLive, son 15 ay içinde giderek büyümeye başladı. Yayın platformunun tutkulu bir topluluğa, niş bir ürün pazarına uyum sağlaması ve güçlü bir şekilde benimsenmesi, platformu aylık beş milyondan fazla aktif kullanıcıya ulaştırdı.

DLive ekibinin kilometre taşlarını ve başarılarını gösteren kısa bir zaman çizelgesi ise şöyle:

• Eylül 2018 – DLive, Lino blockchain test ağına geçti

• Aralık 2018 – İlk “Happy Hour” etkinliği DLive’ı 100K günlük aktif kullanıcıya ulaştırdı.

• Nisan 2019 – PewDiePie DLive’de ilk özel yayınına başladı

• 2019 Yazı – PewDiePie, yılın en büyük canlı yayın etkinlikleri haline gelen Ninja, James Charles ve Jack Black ile birlikte yayın yaptı

• Ekim 2019 – DLive yeni IDA’yı tanıttı – Lino blockchain platform para birimi olarak “Lemon”

DLive, canlı medya üreticileri için mükemmel bir çözüm

BitTorrent CEO’su Justin Sun: “Blockchain ve dijital medyayı birleştirdiğinizde DLive, mümkün olanı gösteren en iyi örneklerden biri. DLive, canlı medya üreticileri için mükemmel bir çözüm. Kullanıcıların yayınlarına ev sahipliği yapan ve yayıncılarının yayın frekansının avantajını kullanan merkezi sosyal medya platformları için canlı yayın içeriği çok değerli. TRON ve BitTorrent’ın küresel tutkulu içerik oluşturucuları ile topluluğunun eklenmesiyle DLive’in tüm dünyaya değer katmasını umuyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.

DLive CEO’su Charles Wayn ise “BitTorrent ekosisteminin bir parçası olma fırsatına sahip olmaktan çok memnunuz. BitTorrent’ın P2P alanına öncülük etmesini izledim. DLive’ın yaratıcıları güçlendirme ve toplulukları ödüllendirme hedefi, bu yeni girişimin gücüyle hedefine bir adım daha yaklaştı” dedi.

DLive, TRON blockchain’e geçiş tamamlanana kadar Lino blockchain’i destekleyecek. Lino blockchain teknik altyapısı BitTorrent’e entegre edilecek. BTT’nin mevcut DLive ekosistemine entegrasyonunu kolaylaştırmak için DLive, mevcut kullanıcılara Lino blok zincirinden BitTorrent ekosistemine geçiş konusunda çeşitli avantajlar ve ödüller sunuyor. TRON blok zincirine geçiş başarıyla tamamlandığında, DLive artık Lino blok zincirini kullanmayacak.