in

Doom, şimdi de hamilelik testi üzerinden oynandı

Doom, şimdi de hamilelik testi üzerinden oynandı
Doom, şimdi de hamilelik testi üzerinden oynandı

Bir zamanların efsanevi oyunu Doom, şimdi de hamilelik testi üzerinden oynandı. Tersine mühendislik ve eski yazılımlar üzerinde çalışan bir programcı olan Foone, Doom oyununu, hamilelik testi üzerinde oynamayı başardı.

Geçtiğimiz günlerde Reddit üzerinde başlatılan bir akım, her geçen gün daha daha büyüyor. Dünyanın her tarafından bir çok yazılımcı, 1993 yılı çıkışlı video oyunu Doom’u çeşitli cihazlar üzerinde oynamak için, oldukça farklı çalışmalar yapıyor.

Konuyla ilgili olarak açılan Reddit sayfasında oldukça ilginç video ve görseller yer alıyor. Bugüne kadar Doom’un çalıştırıldığı cihazlar arasında, eski model cep telefonları, video kameralar, iPod ve daha pek ilginç cihaz bulunuyor.

Son olarak bir yazılımcı tarafından yayınlanan bir video ise, tüm bunların ötesine geçmeyi başarıyor. Foone isimli bir kullanıcı tarafından paylaşılan ilgili video, Doom’un daha başka hangi cihazlar üzerinden oynanabileceği konusunda ilginç görüntüler oraya koyuyor.

Doom, hamilelik testi üzerinden oynandı

Tersine mühendislik ve eski donanım ve yazılımlarla ilgili çalışmalar yapan bir programcı olan Foone, bir zamanların efsanevi oyunu Doom’u hamilelik tesi üzerinden oynamayı başardı. Foone, hem ilgili Reddit sayfası üzerinden hem de Twitter hesabı üzerinden, Doom’u, oldukça düşük piksellerle oynadığı bir video paylaştı.

Foone, Doom oyunu ile ilgili kontrolleri sağlamak için hamilelik testi cihazına bir kablosuz klavye ile bağlandı. Ve oyun ile ilgili tüm kontrolleri bu klavye üzerinden sağladı. Foone, tüm bu işlemleri yalnızca 128×32 piksel monokrom bir ekrana sahip gebelik testi üzerinden gerçekleştirdi. Ve nihayet oyunu çalıştırıp oynamayı başardı.

Hamilelik testi üzerinden oyun oynamak oldukça ilginç bir deneyim olsa da, ortaya çok eğlenceli bir görüntü çıkmıyor. Zira cihazdaki çözünürlüğün oldukça düşük olması ve ekranın oldukça küçük boyutlara sahip olması, oyunun oynanmasını oldukça zor bir hale getiriyor.

Hamilelik testi üzerinden oyun oynamak nasıl mümkün olabilir sorusuna gelirsek, Foone, bu konuda farklı eklemeler yaptığını ifade ediyor.. Eski yazılımlar hakkında uzmanlaşan Foone, Doom’u gebelik testinde oynatabilmek için cihazın CPU’sunu değiştirip farklı bir LCD taktığını ifade ediyor. Bu, gebelik testini, 80’lerde geliştirilen bir bilgisayardan daha güçlü bir hale getiriyor. Böylelikle Doom oyununu hamilelik testi üzerinden oynamak mümkün hale geliyor.