in

Dünyanın ilk sürücüsüz taksisi Singapur yollarında

nuTonomy adlı şirketin tanıttığı otonom taksiler, Uber ve Google’ı geride bırakarak, dünyada ilk olmayı başardı.

Ulaşım endüstrisini değiştirecek gelişme, Uber’in halka açık test yapmasına günler kala, hizmete açıldı. Ufak bir deneme olsa da, dünya genelinde sürücüsüz taşıtları yola çıkarma yarışının ciddiyetini ortaya koydu.

2 kilometrekarelik bir alanda testler başladı
MIT’deki iki araştırmacı tarafından kurulan Singapur merkezli nuTonomy adlı şirket, ülkenin kuzeyinde, teknoloji ve biyoteknoloji şirketlerinin bulunduğu, One North adını taşıyan ufak bir bölgede deneme sürüşlerine başladı.

Uber ve Google’ın yanı sıra, Çin merkezli teknoloji şirketi Baidu da yıllardır benzer bir proje üzerinde çalışıyor. Ancak nuTonomy, taşıtı herkesin kullanımına açarak test aşamasında da olsa, bir ilki gerçekleştirdi.

Hüküme onaylı süreçte hedef, hizmeti 2018’de herkese açmak
Singapur hükümetinin onayladığı deneme sürecinde, Renault Zoe ve elektrikli Mitsubishi i-Miev kullanılıyor. Aracın içinde herhangi bir soruna karşı bir bilgisayar mühendisi ve yedek insan sürücü yer alıyor.

Bir mobil uygulama ile çağrılan taksiler, şimdilik 2 kilometrekarelik ufak bir alanda çalışacaklar. Şirketin COO’su Doug Parker, Singapur’un bu hizmeti tamamen tüketiciye dönük ve her yerde erişilebilir hâle getirecek ilk şirket olduğu iddiasının arkasında olduklarını söylerken, ada çapındaki hizmetin 2018’de devreye girmesini hedefliyor.