in

Düzenli öde, iPhone’un her yıl yenilensin

iPhone 6s tanıtımında duyurulan yeni satış modeli, operatörlerin müşterileriyle olan ilişkilerini bozabilir.

Artık sabit bir ücret ödeyerek her yıl yeni ve kilitsiz bir iPhone almak mümkün olacak. Fiyatlar giriş seviyesi iPhone 6s modeli için 32,41 dolardan başlıyor. Üstelik bu telefon operatör bağımsız geliyor, ABD’deki gibi belirli bir operatöre kilitlenmiş ve kırılması gereken bir şekilde değil.

Pakete teknik destek ve kazayla oluşabilecek durumlara karşı sigorta niteliğindeki Apple Care+ de dahil.

Planı satın alanlar, 12 ayın sonunda telefonlarını verip yenisini alıyorlar, bu esnada plan da 24 aylığına yenileniyor. Plan, Apple’ın Citizens One Personal Loans adlı ödeme kuruluşuyla ortaklığı sonucunda ortaya çıkmış.

Operatörler ise buna benzer planları zaten yıllardır satıyorlardı. Ancak sürekli telefon yenileme planını kimse hazırlamadı. Daha doğrusu bunu hazırlamak mümkün olamazdı, zira her yeni telefon çıktığında operatörler üreticilerle yeni bir pazarlığa oturarak cihazı kendi alacakları fiyatı öğrenir, bununla ilgili çeşitli paketler hazırlayarak üreticiyi ikna eder, belki fiyatı da düşürme şansları olur.

Ancak tüm fiyatları ve kontrolü elinde tutan bir firma ki bu durumda Apple oluyor, böyle bir paketi hazırlayabilirdi ve hazırladı. Bakalım operatörler bu durumu nasıl karşılayacaklar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Xiaomi’nin ucuz fiyatlı yeni telefonu: Redmi 9