in

EGİAD Think Tank’in hedefleri büyük

Ege Bölgesi’nde ilk kez kurulan düşünce örgütü EGİAD Think Tank faaliyetlerine başladı. Kent, bölge ve ülke sorunlarına güçlü projelerle çözümler üretmeyi hedefliyor. Geleceğe dair stratejiler belirlemeyi amaçlıyor. EGİAD Think Tank, girişimcilik, mentor ağı, melek yatırımcılık alanlarında biraraya geldiği paydaşlarla, eko sisteme derinlemesine bir bakış açısı sağlayan; çözüm önerileri içeren kapsamlı bir rapor hazırlamak üzere çalışmaları başlattı.

EGİAD Think Tank, gündemindeki ilk madde olarak İzmir ve Ege Bölgesi’nde girişimcilik konusunu ele aldı. İzmir’in dünyanın ilk 20 girişimci şehri arasında yer alması hedefiyle hareket ediyor. EGİAD, Girişimcilik Ekosistemi Paydaşları olarak Üniversiteler, Teknoparklar, Kuluçka Merkezleri, Co-Working Space ve ilgili STK temsilcileri ve Girişimcilerle bir araya geldi.

İzmir Girişimci Şehri Olabilir mi?

“İzmir Girişimci Şehri Olabilir mi? / İzmir’de Girişimcilik Ekosistemi ne durumda? / Nelere ihtiyaç var?” sorularına yanıt arandı. Toplantıya toplamda 50 kurum ve girişimci katıldı. İzmir’in mevcut durumdaki resmi analiz edildi. Yapılan görüşmeler neticesinde akademik bir kadro ile yola devam edecek olan EGİAD Think Tank, girişimcilik eko sistemine ilişkin nihai kararı Akademik bir rapor olarak da yayınlayacak. Rapor ile gelişim odaklı çözümlerin de beraberinde getirilmesi hedeflenecek. EGİAD’ın bir iş örgütü olarak, üyeleri arasında Startup (nitelikli eleman çalıştıran, büyüme potansiyeline sahip işletme) kotası güdülebileceğine de değinildiği toplantıda, üye şirketlerinin gerçekleştirmiş olduğu %5 satın almalarının startuplardan gerçekleştirilmesinin sağlanabileceği önerisinde bulunuldu. EGİAD’ın Startuplara liderlik edebileceğine de dikkat çekilen etkinlikte, EGİAD’ın bu alanda atabileceği adımlar ise; “İş insanlarını bu kavramlar, kültür hakkında bilgilendirme üzerine kısa vadede aksiyonlar alabilir. Startupların kaynak sorununu çözme konusunda çalışmalar yapabilir” şeklinde özetlendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  TÜSİAD, 2019'un genç girişimcilerini seçti

Toplantılarda üzerinde durulan maddeler:

  • Girişimcilik Kültürü oluşturulmalıdır. Bunun için ilköğretim düzeyinde girişimcilik uygulamaları ve çekirdek çalışmalar gerçekleştirilmelidir. Bu konuda Ankara ile lobicilik faaliyetlerine geçilmelidir. Bu kapsamda İzmir’in pozitif yanını ortaya çıkarmaya yönelik çalışmalar yapılmalıdır.
  • Girişimcilik Kasabası kurulmalıdır. Tüm Türkiye’den gelen girişimciler için ortak çalışma alanları oluşturulmalıdır. Ar-ge ve ürün geliştirme atölyelerine ortak çalışma alanları içerisinde de yer verilmelidir. Girişimciler arası bir network ağı kurularak girişimcilerin birbirlerini tanımalarını ve ne işle uğraştıklarını paylaşabilmelerini sağlayacakları ortak bir platform oluşturulmalıdır.
  • Bürokratik anlamda girişimci vizesi oluşturularak, yabancı girişimcilere yönelik iş kurma süreci destekleri sunulmalıdır. Burada bulunan startupların yurt dışına açılması ve yurt dışında bulunan startupların ise buraya çekilmesi konusu üzerine yoğunlaşılmalıdır.
  • İzmir’de yatırımcı ve mentor sayısı artırılmalıdır. Geleneksel işlerle uğraşan sanayi veya hizmet erbabı kişilerin yeni nesil teknolojik ve inovatif fikirlere neden yatırım yapması gerektiği iyi anlatılmalıdır. Bunun iyi bir yatırım enstrümanı olduğu vurgulanmalıdır.
  • İzmir’de nitelikli iş gücü probleminin önüne geçilmelidir. İyi dereceli mezunların ve genç girişimcilerin İzmir’de kalması özendirilmelidir.
  • Girişimciliğe, iş planı hazırlamaya ve iş modeli kurgulamaya yönelik çeşitli eğitimler gerçekleştirilmelidir. Bu eğitimlerde yatırımcılar veya mentorlar ile bir araya getirilerek, görüş alış verişinde bulunulmalıdır.
  • Startupların hangi pazarlara yönelmesi gerektiğine dair doğru, güvenilir ve referans olarak alınabilecek bir kaynağın bulunmadığına dikkat çekilerek, veri merkezi oluşturulmasının önemine dikkat çekilmelidir.
  • İzmir’de girişimciliğe yönelik fon kurma ve kaynak yaratmaya yönelmelidir. Bu noktada bir vakıf veya benzeri platform kurulabilir. Network – Kitlesel Fonlama – Yatırım Ortaklığı – Yatırım Fonuna yönelik bir platform kurularak destekçilerine vergi avantajı sağlanması önerilmelidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Girişimciliğin altın çağı geldi mi?

 

Digital Report’un 2’inci sayısında çıkan “Başarılı bir hackathon nasıl düzenlenir?” makalesini okudunuz mu?