Teknoloji

Elektronik hap ile bilmemne diyeti yapmaya son

Yazı:  | 

İsrailli bir şirket, iştahı bastıran bir hap geliştirdi. Fakat asıl olay şu ki, bu hap mobil uygulamadan kontrol edilebiliyor!


Digital Report, 1 takipçisine kablosuz Bluetooth kulaklık hediye ediyor

Buraya tıklayın, hesaplarımızı takip edip, kazanma şansı yakalayın


Belki herhangi bir diyet peşindekiler ya da obeziteden çekenler için ufak bir gelişme olabilir ama ben bu fikri çok sevdim. Melcap System adlı İsrailli bir şirket, iOS ve Android uygulamasına bağlanan ve buradan kontrol edilen bir iştah bastırıcı hap geliştirdi.

İçerisindeki elektronik bileşenlerle nasıl yutacağımız konusu merak konusu, hemen açıklayayım. Yutulduğunda bir mıknatıs ile midedeki konumu sabitlenen (doğru yere yerleştirilen) bu hap, sıvı haldeki gıdaları toplayarak şişiyor.

Prensip basit: Uygulamadan uyarı alan bu yumak, mide kaslarını ve sinirlerini uyararak beyne doydum sinyali gönderilmesini sağlıyor. Böylece acıkma hâlinde bu duyguyu beyni kandırarak bastırılıyor, gereksiz yemek yemenin önüne geçiliyor.

Gastrik ortam, yani midenin içi birçok asit ve sair yıkıcı etkiye sahip bileşen sebebiyle üç hafta içinde hap parçalanıyor. Tamamen biyolojik olarak çözülebilir materyallerden oluşan iç kısım, vücuda da zarar vermeyecek şekilde tasarlanmış. Bir başka hap daha içerek, açlığı bastırmaya devam etmek mümkün.

Dünyada 1,4 milyar insanın obezite problemi olduğu düşünülürse, kilo problemlerini ortadan kaldırmak için bu hapın ne kadar önemli olduğunu anlamak kolaylaşıyor. Artık şu-bu diyetlere de gerek kalmayabilir.