En iyi Web3 coinleri

En iyi Web3 coinleri

En iyi Web3 coinlerini mi arıyorsunuz? Web3 olarak da bilinen merkezi olmayan web, internetin bir sonraki aşamasıdır. Web3 henüz ilk günlerinde olmasına rağmen, merkezi olmayan finans (DeFi), NFT’ler ve insanların ilgisini çeken kazan-kazan oyunları gibi unsurları var.

Piyasa değerine göre en iyi web3 coinleri (2022)

CoinMarketCap‘e göre, piyasa değerine göre en iyi web3 kripto projeleri Polkadot (DOT), Chainlink (LINK), Filecoin (FIL), Theta Network (THETA) ve Helium (HNT).

En iyi Web3 coinleri

Polkadot (DOT)

Blockchain platformu Polkadot ve yerel token’ı DOT, Coinmarketcap’ın en iyi web3 kripto paraları listesinin başında yer alıyor. Polkadot, üzerine merkezi olmayan uygulamaların (DApp’ler) oluşturulduğu birinci katman (L1) platformları olarak da bilinen Ethereum’un (ETH) aksine sıfır katman platformudur.

Polkadot ağında geliştiriciler, parachain adı verilen L1 platformları oluşturabilir. Bu parachain’ler kendi başlarına işlev görmekte özgürdürler. Parachain’ler için ortak güvenlik ve birlikte çalışabilirlik Polkadot tarafından sağlanır.

Polkadot’u, Ethereum kurucu ortağı Gavin Wood yarattı. Polkadot’un yerel token’ı DOT, yönetişim için ve parachain slot müzayedelerinde teklif vermek için kullanılır. Polkadot’ta sınırlı sayıda parachain yuvası bulunur.

Geliştiriciler, ekiplerin Polkadot’ta geliştirme hakkını elde etmek için DOT token’larını takas etmeyi kabul ettiği açık artırmalarda rekabet eder. CoinMarketCap’e göre, 22 Haziran itibariyle DOT, 7,3 milyar doları aşan piyasa değeriyle 11. en büyük kripto para birimidir.

En iyi Web3 coinleri: DOT

Chainlink (LINK)

Beşinci en iyi web3 kripto parası, verileri akıllı sözleşmelere aktaran ve gerçek dünya girdi ve çıktılarına dayalı sözleşme yürütülmesine izin veren merkezi olmayan bir oracle ağı sunan Chainlink’tir (LINK). Chainlink, 2017 yılında Sergey Nazarov ve Steve Ellis tarafından kuruldu. Blockchain oracle endüstrisinde hızla pazar lideri haline geldi.

Web3, yapımı ve bakımı için gerekli olan Chainlink gibi Oracle ağları tarafından daha kullanışlı hale getirildi. Kullanıcılar, mevcut blok zincirleriyle veri alışverişi yapmak ve veri doğruluğunu sağlamak için Chainlink üzerinde merkezi olmayan oracle ağları (DON’lar) kurabilir.

Chainlink, Associated Press, AccuWeather, İsviçre merkezli telekom Swisscom, Amazon Web Services ve Google Cloud Platform’un ağına oracles yerleştiren firmalar arasında olduğunu söylüyor.

CoinMarketCap’e göre, 22 Haziran itibariyle LINK, yaklaşık 3,1 milyar dolarlık piyasa değeriyle 22. en büyük kripto para birimi olarak karşımıza çıkıyor.

En iyi Web3 coinleri: LINK

Filecoin (FIL)

Filecoin (FIL), açık kaynaklı bir bulut depolama pazarıdır. Ağ, işletmelerin ve projelerin uygun maliyetli, merkezi olmayan ve güvenli veri depolama çözümlerini bulmasına yardımcı olabilecek çok sayıda depolama sağlayıcısı ve geliştiricisinden oluşur. Filecoin’in en yaygın uygulamaları arasında uzun arşivler, NFT’ler ve sık okunan veriler bulunur.

Bir GigaOm araştırmasına göre, Filecoin ağındaki çoğu depolama sağlayıcısı, donanıma yatırım yaparak ve hizmet kalitesi, veri kullanılabilirliği ve uzun vadeli veri güvenilirliği sağlamak için teminatlar koyarak veri merkezi kaynakları sağlamaya taahhüt ediyor. Fil, ağın merkezi olmayan bulut altyapısında veri depolamayı ve almayı sağlayan bir kripto varlığıdır. Verilerini depolamak ve almak için depolama sağlayıcılarına ödeme yapmak için yerel para birimi olarak Fil’i kullanır.

CoinMarketCap’e göre 22 Haziran itibariyle FIL, 1,2 milyar doları aşan piyasa değeriyle 37. en büyük kripto para birimidir.

En iyi Web3 coinleri: FIL

Theta Network (THETA)

Theta Network (THETA), çevrimiçi video endüstrisi için içerik dağıtım ağı maliyetlerini düşürmeyi amaçlayan medya ve eğlence sektörüne adanmış bir blok zinciridir. Son kullanıcıları, token kazanmak isterlerse depolama veya bant genişliğini herhangi bir cihazda sunmaya teşvik eder.

Theta Network’e göre Netflix (NFLX) gibi bir akış firmasının web3 eşdeğeri, video kodlama, depolama ve birden fazla cihaza dağıtım maliyetlerini azaltmak için Theta Network’ün teknolojilerini kullanabilir.

Theta Network, iki alt sistemden oluşan blok zinciri tabanlı bir içerik dağıtım ağıdır: Kullanıcılar için bir ödeme ve ödül sistemi olarak hizmet veren Theta Blockchain ve medya varlıklarının depolanmasını ve iletilmesini sağlayan Theta Edge Network.

Ayrıca ağda her biri kendine özgü özelliklere sahip iki çeşit token vardır. Theta Token (THETA) bir yönetim belirtecidir, Theta Fuel (TFUEL) ise zincir üstü faaliyetler için ödeme yapmak yapmanızı sağlayacak operasyonel bir kripto para birimidir.

THETA, 22 Haziran itibariyle CoinMarketCap’e göre 1,2 milyar doların üzerinde piyasa değeriyle şu anda 39. en büyük kripto para birimi.

En iyi Web3 coinleri: THETA

Helium (HNT)

Merkezi olmayan kablosuz ağ Helium (HNT), en iyi web3 kriptoları listemizin sonuncusudur. Teknik incelemesine göre Helium, dünyanın herhangi bir yerinden elektronik cihazların uydu konum donanımı veya hücresel aboneliklere ihtiyaç duymadan internete bağlanılmasına ve coğrafi konum belirlemesine olanak tanıyan merkezi olmayan bir kablosuz ağdır.

Helium ağı, madencilerden ve kablosuz ağ kapsama sağlayıcılarından oluşur. Helium uyumlu etkin noktaların satıcı katılımı ve üçüncü taraf üretimi, Helium topluluğu tarafından gerçekleştirilir. Katılımcılar, bu etkin noktaları ağda dağıtırken HNT belirteçleri kazanır.

CoinMarketCap’e göre HNT, 22 Haziran itibariyle yaklaşık 1,2 milyar dolarlık piyasa değeri ile en değerli 43. kripto para birimidir.

En iyi Web3 coinleri: HNT

Web 3.0 kripto paraları nedir?

Web3 olarak da bilinen Ethereum Virtual Machine, internetin önerilen merkezi olmayan ve halka açık blok zinciri tabanlı bir versiyonudur. Teknoloji şirketlerinin üst düzey yöneticileri, Web3’ü gerçekleştirmek için blok zinciri girişimlerine geçiyor. Sherice Torres ve Ryan Watt, Polygon’un (MATIC) NFT birimine katılmak için YouTube’da oyun dünyasının lideri olarak görevlerinden ayrılırken, Sherice Torres Meta Platform’un kripto ve ödeme biriminden USD Coin’in (USDC) arkasındaki firma olan Circle’a geçti. 2021’in sonlarında Eric Schmidt, dünyanın ilk blockchain oracle (LINK) olan Chainlink için stratejik danışman oldu.

Exit mobile version