Teknoloji

Engelsiz Çeviri ile web işitme engelliler için daha kolay

Yazı:  | 

Engelsiz Çeviri, işitme engelliler için web’de bilgiye ulaşmayı rahat ve hızlı hale getiriyor. Engelsiz Çeviri projesi, internet sitelerine entegre olup işitme engellilerin okuduklarını anlamalarına yardımcı ve destek oluyor. İşitme engellilerin bilgiye daha rahat ve hızlı erişmesini sağlıyor.

Proje, kendi aralarında işaret dili yardımıyla rahatlıkla iletişim kurabilmelerine rağmen gündelik hayatta zorluk çeken işitme engelliler için geliştirildi. Proje işaret dili yazılımıyla web sayfalarındaki metinleri anlık işaret diline çeviriyor. İşitme engelli bireylerin okuduklarını anlamalarına yardımcı olan Engelsiz Çeviri girişimi, web eklentisi, PDF eklentisi ve video eklentisi olmak üzere üç ürünle hizmet veriyor.

İşaret dilinde kelimelerin ek kavramının bulunmaması ve kelime dağarcığının dar olması nedeniyle işitme engelli bireylerin yüzde 50’ye yakın kısmı internette okuduklarını anlamakta güçlük çekiyor.

Web sitelerine entegre edilen Engelsiz Çeviri ile işitme engelliler üzerine tıkladıkları cümleleri işaret diline çevrilmiş olarak görebiliyorlar. Bu sayede İşitme engelli bireyler bu teknoloji ile bilgiye daha rahat ve hızlı erişebiliyorlar.

Engelsiz Çeviri nasıl çalışıyor?

Engelsiz Çeviri web eklentisi ile JavaScript dosyalarına ekleniyor. Daha sonra bu sayfalara işaret diline dönüştürme özelliği geliyor. Tıklanan cümleler anlık olarak işaret diline dönüşüyor.