in

Ericsson: “2022’de bölgede 20 milyon 5G kullanıcısı olacak”

Ericsson raporuna göre Ortadoğu ve Kuzey Doğu Afrika (MENA) bölgesinde mobil data trafiği 2022’ye kadar bugünkü büyüklüğünün 13 katına ulaşacak.
Raporda yer alan trendler ışığında bölgedeki mobil kullanıcı sayısının 2016 sonunda 690 milyona ulaşarak global payın yüzde 8’ini alması bekleniyor. 2022’de bu rakamın 850 milyona ulaşacağı öngörülüyor. Bölgede 2016 sonuna kadar da GSM abonelikleri, toplam abonelik sayısının yüzde 60’ını oluşturacak. Bu rakam her geçen gün düşerken; 2018’de mobil genişbant abonelikleri, GSM’i geçecek; WCDMA/HSPA ise 2016’daki yüzde 30 seviyelerinden 2022’de yüzde 42’lere yükselecek.

2016 sonu itibariyle toplam mobil üyeliklerin yüzde 7’si LTE kullanıcısı olacak. Bu rakamın 2022’de yüzde 38’e çıkması bekleniyor. Rapora göre, ICT sektöründeki koşullara rağmen, bölgede LTE teknolojisine geçişte bir hızlanma görülüyor.

Ericsson Ortadoğu ve Kuzey Afrika Başkanı Rafiah İbrahim, raporu şöyle değerlendirdi: “Yayınlanan son raporumuz, dijital teknolojilerin bölgedeki hayatın nasıl hızla birer parçası olduğunu kanıtlar nitelikte. Özellikle LTE kullanımının giderek artması ve bunun 2022’de 20 milyon abonesi olacağını beklediğimiz 5G’nin yolunu açacağının altı çiziliyor. Bizler, iş ortaklarımız, partnerlerimiz ile birlikte geleceğin 5G yolunu bugünden yapıyoruz ve daha şimdiden operatörlerin var olan 4G şebekelerinin 5G’ye geçirmeyle ilgilendiklerini görüyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  5G’li eğitim için Türk Telekom ve Huawei testte

Rapora göre 2022’ye kadar mobil veri trafiği 13’e katlanarak bugünkü aylık 1.8 GB’lık düzeyinden 13 GB’a çıkacak. Suudi Arabistan, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki kullanıcıların yüzde 70’inden fazlası, haftada en az bir kere sosyal ağlar üzerinden video izliyor. Bu oran globalde yüzde 65 dolaylarında seyrediyor. Dahası, bölgedeki kullanıcıların yüzde 44’ü, sosyal medyasız bir hayat düşünemiyor. Bu oranın globaldeki yansıması ise sadece yüzde 24 seviyesinde. MENA bölgesinde en yüksek veri trafiği Youtube ve Facebook kullanımında görülüyor.

Raporda öne çıkan diğer noktalar şöyle:
Akıllı telefonların hız kesmeyen yükselişi: 2016-2022 yılları arasında, bölge çapında akıllı telefon kullanıcı sayısı, 230 milyondan 480 milyona çıkacak. 2016’nın sonuna kadar mobil aboneliklerin yüzde 33’ünde akıllı telefon kullanılırken, 2022’de bu rakam yüzde 56ya çıkacak. Öte yandan bölgedeki veri trafiği, bugünkü seviyesinin 13 katına çıkarak 2022’de aylık 4.8 exabit olacak.

5G ve IoT: Ericsson’un MENA bölgesine özel hazırladığı Mobilite Raporu, bölgenin 5G ve IoT’a hazır olduğunu gösteriyor. Operatörler, devlet kurumları ve sektörler, teknolojinin kendileri için hangi yeni fırsatları beraberinde getireceğini araştırırken, daha fazla cihaz, sensör ve gereç birbirine ve internete bağlandığı sürece güvenlik ve sürdürülebilirlik gibi kavramların daha da güçlenmesi ve en uygun şekilde kullanılması mümkün olacak. 2022 yılında mobil IoT konsepti kapsamında bağlantılı cihaz sayısı dörde katlanarak 45 milyon seviyelerine ulaşacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Türkiye’de kredi kartıyla ödemeler yüzde 13 arttı

Ericsson Mobilite Raporu: Mobil veri trafiği ve dünya çağındaki canlı ağlar hakkında derinlikli bilgi veren bir çalışmadır. Raporda yer alan ölçümlemeler, öngörüler ve diğer verilerle birlikte değerlendirilerek geleceğe yönelik trafik ve Bağlantılı Toplumun pazar trendlerinin oluşturulmasında kullanılmaktadır.

Trafik Keşif Aracı ise yeni yayınlanmış verileri kullanarak özelleştirilmiş grafikler ve tablolar oluşturmak için kullanılabiliyor. Bilgiler; bölgeye, aboneliğe, teknolojiye, trafiğe ve cihaz türüne göre filtrelenebiliyor.