in

Esrar ‘bulut’unun ardında Microsoft ve Oracle var

ABD’de birçok eyalette satışı yasallaşan marijuana ticaretinde kendi bulut bilişim çözümlerinin kullanıldığını söyleyen ilk büyük şirket Microsoft oldu. Marijuana kullanan hastaların takibinde ise Oracle yazılımı kullanılıyor.

ABD, esrarı yasallaştırarak ciddi bir endüstriye dönüştürüyor. Bazı eyaletlerde sadece medikal bazılarında da doğrudan herkese açık kullanımda olan marijuana, mağazaların yanı sıra, otomatlarla da satılıyor. Ancak büyük şirketler olumsuz tepkiye sebep olabilecekleri endişesiyle bu alandaki şirketlere ya da devlete hizmet verdiklerini söylemekten kaçınıyorlar.

New York Times’ta çıkan bir makale ise, iki teknoloji devi başta olmak üzere, birçok şirketin bu konuda çalıştığını gösteriyor. Microsoft, işin hükümetle uyumluluk alanında çalışırken, eyalet ve yerel yönetim çözümleri direktörü Kimberly Nelson, “Bu alanda ciddi bir büyüme olacağını düşünüyoruz. Endüstri düzenlemeleri geldikçe, işlem hacmi artacaktır ve zaman geçtikçe daha sofistike gereksinimler ve araçlar oalcağına inanıyoruz” diyor.

Microsoft diğer şirketleri cesaretlendirebilir
Marijuana satışlarının gerçekleşmesini sağlayan ATM tarzı kiosk’lar hazırlayan Los Angeles merkezli startup Kind ile işbirliği yapan firma, eyalet ve yerel yönetimlerle yazılım sağlayarak çalışıyor. Kind’ın kurucusu ve CEO’su David Dinenberg ise Microsoft’un cesaretini takdir ediyor, “Hiçbir büyük şirket öne çıkmadı. Bunun domino taşlarını düşürecek ilk hamle olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Windows Phone mirasına yeni bir darbe: Live Tiles ölmek üzere

Kind, New York eyaletinde marijuana kullanan hastaların takibinin Oracle yazılımıyla yapıldığını örnek veriyor. Ancak bu konuda reklam yapmak biraz sıkıntılı olabilir, zira federal hükümetin yasal olmayan eyaletler konusunda şirketleri uyarabileceği endişesi var. Diğer yandan, Microsoft, bu alanda kullanılan Azure çözümünü, marijuanayı yasallaştıran Porto Riko’ya da bu yılın başında tanıtmış.

Kimberly Nelson, “Bu bizim için tamamen yeni bir alan. Endüstri konferanslarına katılmak bizim için ihtimallerin dışında değil. Hangi konferansın en önemlisi olduğunu anlamaya çalışıyoruz” diyerek, sektörde ilerlemek istediklerinin mesajını veriyor.