in

Etiya: “Seferberlik hamlesine ihtiyacımız var”

Türk yazılım sektörü yurt içi ve yurt dışında başarı hikayelerini sürdürüyor. TÜBİSAD tarafından açıklanan 2018 yılı raporuna göre Türkiye’de bilgi ve iletişim teknolojileri pazarının büyüklüğü 131,7 milyar TL’ye ulaştı. Sermayenin çoğunluğu hala yurt dışına gidiyor. Etiya Kurucu Ortağı ve CEO’su Aslan Doğan bu kaynağın Türkiye’de kalması için ‘yerli ve milli bir seferberlik hamlesi’ne ihtiyaç olduğunu söyledi.

4,5 MİLYAR DOLARLIK İTHALAT VAR

Yazılım ve hizmet ithalatının boyutunun resmi rakamlara göre 1,8 milyar dolar olduğunu aktaran Aslan Doğan, “2018 yılında Türkiye’de cari açık yaklaşık 28 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yani diğer bir deyişle, Türkiye’nin cari açığının yaklaşık yüzde 6’sını bilgi teknolojileri çatısı altında yazılım ve hizmet sektörleri oluşturuyor. Yan sektörleri de işin içine kattığımızda karşılaştığımız ithalatın boyutu 4,5  milyar dolarlara ulaşıyor.

Türkiye’de 2018 yılında Türkiye’ye gelen bir turist ortalama 647 dolarlık harcama yaptı. Yani bahsettiğimiz bu 1,8 milyar dolar, 2 milyon 700 bin turist demek. Diğer yandan Türkiye’nin otomotiv endüstrisindeki başarısı ve ünü dünyaya yayılmış durumda. Türk otomotiv endüstrisinin bir kiloluk ihracatının ortalama değeri 7 dolar. Yani ülkemizin önemli sektörlerinden otomotiv endüstrisinin 260 bin tonluk ihracatı, yazılım ve hizmet ithalatımızla eşdeğer. Bütün bunları özellikle vurgulamamın nedeni şu; yazılım ve hizmet sektörlerinde başlatılacak bir ‘yerli ve milli seferberlik’ hamlesiyle, bu kaynağın ülkemizde kalması, sektörümüzün cari açığa en az 2 milyar dolarlık pozitif bir katkı yapması mümkün. Cari açık konusunda artık ülke olarak topu göğsümüzde yumuşatıp atağa geçmemiz şart.”

AKILLI TELEFONA 26  MİLYAR DOLAR HARCADIK

Aslan Doğan sözlerine şöyle devam etti: “Ne yazık ki bu paraları öderken işin içine yazılım tarafında uygulamalar haricinde hiç katma değer ekleyemedik. Şimdi daha büyük bir dalga geliyor. 5G yakın zamanda hayatımızın içerisinde olacak. Bugün 5G’nin getireceklerinden, IT devriminden, sensörlerden bahsediyoruz. Dolayısıyla tüm bu unsurlara katma değer katamazsak cari açığın önüne geçemeyiz.”

YERLİ VE MİLLİ SEFERBERLİK

Aslan Doğan: “Türkiye coğrafi konumundan aldığı güçle, genç nüfusuyla modern eğitim koşullarıyla bölgedeki potansiyeli en yüksek ülke” diyor. Dijitalleşmenin herkese inanılmaz faydalar sağladığını vurguluyor. “Yazılım seferberliğinde ihtiyacımız var” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Türk yazılım devi Kuzey Amerika'da

Türk yazılımıyla sürüşler daha güvenli