in

Facebook, finansal faaliyetlerini genişletmek adına yeni bir oluşuma gidiyor

Facebook finansal faaliyetleri ile ilgili yeni bir oluşuma gidiyor
Facebook finansal faaliyetleri ile ilgili yeni bir oluşuma gidiyor

Facebook, finansal faaliyetleri ile ilgili yeni bir oluşuma gidiyor. Sanal ödeme sistemi Facebook Pay ve kripto para projesi Libra Coin başta olmak üzere Facebook’un tüm finansal faaliyetlerini bir çatı altında toplayacak oluşumun, Facebook Financial veya F2 ismini alacağı ifade ediliyor.

Bloomber tarafından yayınlanan bir rapora göre, sosyal medya devi Facebook, ödeme ve ticari alandaki hedeflerini genişletmek için yeni bir oluşuma gidiyor. Facebook Financial veya F2 olarak isimlendirilecek olan yeni birimin, Facebook tarafından yürütülen tüm finansal faaliyetleri bir araya toplayacağı ifade ediliyor.

Buna göre kullanıcıların, Facebook, WhatsApp, Instagram ve Messenger üzerinden para gönderip almalarına imkan vermek için 2019 yılında başlatılan Facebook Pay ve Libra isimli kripto para projesi ile ilgili tüm faaliyetler, yeni birimin çatısı altında yürütülecek.

Facebook’un tüm finansal faaliyetlerini yönetecek olan yeni birim, Libra projesinin de yaratıcıları arasında yer alan, David Marcus tarafından yönetilecek.

Facebook finansal faaliyetleri ile ilgili hedeflerine yoğunlaşacak

Facebook, F2 veya Facebook Financial isimli yeni birimi ile birlikte, finansal faaliyetlerine odaklanacak. Ve bu alandaki hedeflerine yoğunlaşmak ile birlikte hedeflerini genişletmiş olacak.

Yeni birimin yöneticiliğini yapacak olan David Marcus, Bloomberg’e yaptığı bir açıklamada, Facebook’un çok sayıda ticari faaliyetin içerisinde yer aldığını ve bu faaliyetlerin tamamını tek bir çatı altında birleştirmenin doğru bir karar olduğunu ifade etti.

Bloomberg’te yayınlanan rapora göre Facebook, ilk olarak WhatsApp üzerindeki ödeme operasyonları ile ilgili çalışmalarına ağırlık verecek. Geçtiğimiz aylarda, WhatsApp üzerinden ödeme sistemini Hindistan ve Brezilya’da kullanıma sunan ve ardından her iki pazarda da çeşitli yasal problemlerle karşılaşan Facebook, ilk olarak söz konusu ülkelerdeki engellerin üstesinden gelmeye odaklanacak.

Facebook Financial veya F2, Facebook’un ticaret ve finans alanındaki en büyük hamlelerinden biri olarak görülüyor. Bu konudaki tüm ürün ve hizmetlerini bir çatı altında, tam entegre bir şekilde sunacak olan dev şirketin, önümüzdeki yıllarda finans alanındaki önemli oyunculardan biri haline gelmesi ön görülüyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in Temmuz ayında yaptığı açıklamalar, ödeme sistemlerinin WhatsApp ve Messenger üzerinden daha da yaygınlaşacağını ve bir trend haline dönüşebileceğini gösteriyor.