in

Facebook güneş gözlüğü gibi VR gözlüğü hazırlıyor

Facebook güneş gözlüğü gibi VR gözlüğü hazırlıyor
Facebook güneş gözlüğü gibi VR gözlüğü hazırlıyor

Facebook’un yeni VR gözlüğü, dışarıdan standart bir güneş gözlüğü gibi gözüküyor. Bir süredir sanal gerçeklik gözlükleri üzerinde çalışmalar yapan Facebook, piyasadaki diğer tüm VR gözlüklerden farklı bir tasarımla karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. 

Dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden biri olan Facebook, kendi sanal gerçeklik gözlüğünü piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bir süredir sanal gerçeklik teknolojileri ile ilgili çeşitli çalışmalar yürüten şirketin yeni gözlüğü, piyasadaki diğer VR gözlüklerden çok daha farklı bir tasarıma sahip bulunuyor.

Önümüzdeki zamanlarda piyasaya sürülmesi beklenen yeni VR gözlüğü, insan yüzünün üst kısmını ciddi oranda kaplıyor. Pek çok açıdan geleneksel VR gözlük modellerinden ayrılan Facebook’un sanal gerçeklik gözlüğü, kafaya geçirilen hantal bir yapıda bulunmuyor. Onun yerine tıpkı normal gözlük gibi kulağa takılan Facebook VR gözlük, bu özelliğiyle de oldukça rahat bir kullanım sunuyor.

Oldukça hafif ve ince bir tasarıma sahip

Sosyal medya devi Facebook tarafından geliştirilen yeni VR gözlüğü, oldukça hafif ve ince bir tasarıma sahip bulunuyor. Holografik optik ismi verilen bir mimarisi ile geliştirilen gözlüğün camlarında, düz filmler kullanılıyor. Birkaç ince holografik film katmanını lazer projeksiyon sistemi ve yönlendirilmiş arka ışıklarla birleştiren Facebook, bu sayede düz görüntüler veya üç boyutlu hologramlar sunuyor.

Facebook ayrıca, gerçek ekran ile görüntüyü odaklayan mercek arasındaki boşluk miktarını azaltmak için “polarizasyon tabanlı optik katlama” adını verdiği bir teknik kullanıyor. Polarizasyon tabanlı optik katlama ile, ışık mercek içinde hem ileri hem de geri hareket edecek bir şekilde kontrol edilebiliyor. Böylece boş alanlar birden fazla kez geçilebiliyor ve orijinal hacminin bir kısmına daraltılabiliyor.

Dışarıdan bakıldığında tıpkı bir güneş gözlüğünü andıran Facebook VR gözlüğü, bir akıllı telefon inceliğine sahip bulunuyor. Gözlüğün optik kalınlığı ise 9mm ila 11mm arasında değişiklik gösteriyor. VR gözlüğün her bir ekranının ise 1600 x 1200 piksel çözünürlük sunduğu ifade ediliyor.

Facebook’un yeni VR gözlüğü, şu an için kullanıma hazır değil. Konuyla ilgilinen araştırmacıların 3 farklı prototip üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Son olarak Facebook’un güneş gözlüğü tasarımına sahip olan VR gözlüğünün piyasaya sürülüp sürülmeyeceği veya ne zaman satışa sunulacağı ile ilgili bir bilgi bulunmuyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Thync System: Ruh hâlini değiştiren giyilebilir cihaz