in

Facebook’ta artık fotoğraflar da 360 derece

Yaptığı duyuruyla videolardan sonra fotoğrafları da 360 derece görebilme imkânı getiren sosyal ağ, bunları sanal gerçeklik başlığı olmadan izleyebilmeyi de sağlıyor.

Haber Akışı’na aşamalı olarak gelecek yeni özellik, bilgisayarın yanı sıra, iOS ve Android işletim sistemli mobil cihazlarda da 360 derece fotoğraf görüntülemeyi sağlayacak. Mobil cihazlar ve bilgisayarların yanı sıra Samsung’un Oculus destekli Gear VR adlı sanal gerçeklik başlığıyla da görüntülenebilecek.

Facebook 360 derece fotoğraf özelliği hangi cihazlar tarafından destekleniyor?
Bu özellik, iOS işletim sistemli cihazlar, Samsung Galaxy telefonlarla çekilen panoramik fotoğraflar, Google Camera, Street View ve Cardboard uygulamalarıyla çekilen fotosferler, Samsung Gear 360, Ricoh Theta S, 360Fly, Giroptic 360 Cam ve ALLie Camera ile çekilen 360 derecelik fotoğraflar için geçerli olacak.

Facebook 360 Photos, fotoğrafların sanal gerçeklik başlığıyla buna benzer şekilde görüntülenmesini sağlayacak.
Facebook 360 Photos, fotoğrafların sanal gerçeklik başlığıyla buna benzer şekilde görüntülenmesini sağlayacak.

Facebook’a göre bu özellik retroaktif olarak kullanılacak. Yani devreye girmeden önce çekilen ve Facebook’a yüklenen fotoğraflar bu özellikten yararlanamayacak. Özelliğin reklam verenler için yeni deneyimler sağlaması ve Facebook’un gelirlerini artırmada kullandığı araçlardan birisi olması bekleniyor.

Nasıl 360 derece fotoğraf çekebilirim?
– 360 photo uygulaması ya da 360 derece destekli kamera ile fotoğrafı çekin.
– Facebook uygulamasını açın ve fotoğrafı herhangi bir fotoğrafı paylaşır gibi paylaşın.
– Fotoğraf otomatik olarak sistem tarafından tanınacak. Açtığınızda üst köşedeki pusulaya tıklayarak fotoğrafın ekrana sığan alanını kaydırarak panoramada dolaşabilirsiniz.
– Samsung Gear VR destekli cihazlarda telefonunuzu başlığa taktığınızda fotoğraf otomatik görüntülenecek.