in

Facebook’un internet uçağı ilk uçuşunu yaptı

İnternet erişimi olmayan bölgelere kablosuz bağlantı sağlamayı hedefleyen Aquila adlı İHA’nın ilk uçuş görüntüleri yayımlandı.

Boeing 737 boyutlarındaki Aquila, güneş enerjisi kullanarak 60 bin feet (18.288 metre) ve üzeri irtifaya çıkarak üç ay boyunca kablosuz internet dağıtabiliyor. İnsansız hava aracı, kanat genişliğine karşın, bir elektrikli aracın üçte biri ağırlığında. Bu, bir 737’den yüzlerce kat daha hafif olması anlamına geliyor, çünkü üretimde karbon fiber malzemeler kullanılmış.

aquila

Uçaklar bu işi bir lazer sistemiyle birbirlerine bağlanarak gerçekleştiriyor. Tasarlandığı şekilde çalıştığında, her bir İHA’nın yaklaşık 95 km çapta bir alana internet dağıtabilmesi mümkün oluyor. Bunu da sadece 5 bin Watt tüketirken gerçekleştiriyor, bu da üç adet saç kurutma makinesi ya da bir mikrodalga ile eşit düzeyde bir tüketim.

İlk uçuşu için Arizona’dan Facebook’un Connectivity Lab adlı departmanı tarafından yarım saat niyetiyle havalandırılan İHA, 96 dakika boyunca uçtu.

Bugüne dek bunun beşte biri boyutundaki prototiplerle uçuş yapan şirket, otomatik pilot, motor, pil, radyo iletişim sistemi, yer istasyonu, paneller, temel aerodinamik işlevler, yapısal uygunluk ve ekip eğitimi testlerini gerçekleştirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Samsung Galaxy Tab S2

Şu anda cihazın önünde iki problem bulunuyor. Bunlardan birincisi kış aylarında dahi uçağın kendine yetecek güneş ışığını alarak pillerini şarj edebilmesi, diğeri ise optik yöntele interneti İHA’dan İHA’ya aktarabilmek. 126 santimetrekarelik algılayıcı, lazerin veri göndereceği alanın geniş olmasını sağlarken, 2,1 Gbit/sn hızına erişmesine olanak veriyor. Ayrıca bu esnada kimsenin görüşüne zarar vermiyor ve kesin bir noktaya temas etmesi de gerekmiyor.

aquila

Önümüzdeki aylarda Connectivity Lab’in yaşayacağı bir diğer zorluk ise, daha fazla uçağı aynı anda havalandırmak, daha yüksek irtifaya çıkmak ve İHA’ların hız ve güç limitlerini zorlamak olacak. Bu durumda da karaya internet bağlantısı sağlanabiliyorsa, Facebook hedefine ulaşacak.