Güvenlik

FBI egzersiz uygulaması ile veri topluyor

Yazı:  | 

Tüm dünyada olduğu gibi, ABD’de de milyonlarca vatandaş koronavirüs salgınının etkilerine karşı kendini korumak adına eve kapandı. Bugünlerde birçok şirket ve kurum, insanları ‘evde kalmaya önermek’ için çeşitli tavsiyelerde bulunuyor. ABD’de bu akıma Federal Soruşturma Bürosu FBI da katıldı. FBI, insanlara, “Evde yapabileceğiniz en uygun egzersizleri öğrenmeniz için, FBI’ın fiziksel uygunluk testi uygulamasını indirin” mesajı ile bir mobil uygulama önerdi.

FitTest adlı FBI egzersiz uygulaması, insanları evde yapabilecekleri mekik, şınav ve koşu gibi egzersizlere yönlendiren sade ve temel bir arayüze sahip. Ancak uygulamayı kullanan bazı kullanıcılar, FitTest’in bağlanılan WiFi ağları dahil olmak üzere, uygulamanın akıllı telefonlardan veri topladığını söyledi.

Bir Android kullanıcısı, FitTest’in kullanıcılardan talep ettiği erişim izinlerini bir tweet ile paylaştı ve uygulamanın topladığı verileri kaydetti. Uygulamanın, konum ve ağ verileri konusundaki izinleri doğrulanırken, kullanıcıların iOS ve Android’de bu bilgileri paylaşmak için manuel olarak izin vermesi gerekiyor.

FBI egzersiz uygulaması veri mi topluyor

Koronavirüs salgını ile, kendini sosyal izolasyona alan insanlara önerilen FitTest uygulaması, yeni bir uygulama değil. Yıllardır kullanılan egzersiz uygulaması hakkında uzmanlar, FBI’ın gizlilik politikalarındaki ifadelerinde, tam olarak kullanıcılardan hangi verilerin toplanmasının amaçlandığının biraz belirsiz olduğunu söyledi.

FBI, toplanan verilerin yalnızca uygulama içinde, kullanıcıların telefonlarında saklandığını söylüyor. Bununla birlikte uygulama kullanıcıları, kişisel bilgilerin FBI’ya iletilmediğini ya da FBI tarafından kaydedilmediğini belirten bir gizlilik bildirimi ile karşılaşıyorlar.

Bir FBI sözcüsü, uygulamadaki gizlilik bildirimini teyit ederek, “uygulamanın herhangi bir bilgi kaydetmediğine” dikkat çekti.

FBI egzersiz uygulaması bildiriminde kafa karıştıran ifade: FBI.gov gizlilik politikası geçerli

Her ne kadar FBI kaynakları, uygulamanın bir veri toplama amacının olmadığını belirtse de, uygulamanın gizlilik bildirimini incelendiğinde, “fbi.gov.tr gizlilik politikası geçerlidir” ifadesi ortaya çıkıyor. FBI gizlilik politikası ise, web sitesinde “sistemi kullanan kişilerin, tüm faaliyetlerinin izlenmesine ve kaydedilmesine tabi olduğunu” belirten bir uyarı içeriyor. FitTest uygulamasının ise, hangi işlevler ile fbi.gov gizlilik politikası kapsamında olduğu, hangi işlevlerinin ise kapsam dışı kaldığı açıkla bilinmiyor.