in

Fiber buluşması internet fiyatlarını üçte bir azaltacak

Turkcell Superonline, Vodafone, Türksat ve TELKODER ortak basın toplantısıyla yeni bir şirket kurarak fiber altyapısında birlik olacaklarını açıkladılar.

Daha hızlı veri taşınmasına olanak veren ve daha yüksek bant genişliği sağlayan fiber altyapısı üzerindeki çalışmalar, Türkiye’nin internet bağlantısı ile ilgili dertlerini çözmek için kritik önem taşıyor.

Fiber altyapı kapasitesi arttıkça, hem daha hızlı sabit internet bağlantısı kullanmak mümkün olacak hem de daha fazla kişiye ulaşacağı için fiyatların azalması, kotanın ise artması mümkün olacak.

Ortak Altyapı Şirketi (OAŞ) ile Gigabit toplumuna doğru
Toplantıda konuşan Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, bunu Gigabit toplumuna daha hızlı ulaşmak olarak tanımlarken, TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak ise Ortak Altyapı Şirketi (OAŞ) adıyla başlatılan bu girişimin, hükümetin bilgi toplumu hedefleriyle uygun olduğunun altını çizdi.

“Evlerimizde internet fakiriyiz”
Her çeyrekte Türkiye’nin internet altyapısı ile detaylı bilgileri raporlayan Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu’nun (BTK) son raporuna göre, Türkiye’de yaklaşık 220 bin kilometre uzunluğunda fiber bağlantı bulunuyor. Türksat Genel Müdürü Cenk Şen’e göre, bu uzunluk, 22 milyon haneden oluşan Türkiye’nin sadece 3 milyon hanesine sabit genişbant taşınabilmesini olanaklı hâle getiriyor. Elbette kablo internet dışında ADSL, VDSL vb. bağlantılarla taşınan hızlı internet mevcut, ancak Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu’nun belirttiği gibi, ortalaması 2 Mbit olan sabit internet bağlantısı ile “evlerimizde internet fakiriyiz”.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hastalanmadan iyileştiren ilaçlar geliyor

2017’de güçler birleşecek
Duyurulan OAŞ yapısı henüz yasal bir şirkete dönüşmüş değil. Ancak şirketler bunun bir düşünce ve iyi niyet ortamından ötede olduğunu söylüyorlar. Yusuf Ata Arıak, şirketin gelecek sene hayata geçmiş olmasını hedeflediklerini söylüyor.

Şu andaki çalışmalar birlikte yapılacak yatırımların mevzuatlarla ilgili sıkıntılarını çözmek, bu altyapıları kimin nasıl kullanacağı gibi detayları belirlemek üzerine yoğunlaşıyor.

Türk Telekom fiberini paylaşmak istemiyor
Toplantının başından itibaren bu üç telekom şirketi arasında neden Türk Telekom’un olmadığı soruldu. Yusuf Ata Arıak, Türk Telekom’un davet edildiğini, ancak tek başına kendi fiber şebekesini satmayı daha kârlı bulduğu için bu ortaklığa katılmadığını belirtti. OAŞ’nin kapısı sadece Türk Telekom’a değil, diğer operatörlere de açık.

İnternet fiyatlarının üçte bir düşmesi bekleniyor
30 milyar dolarlık bir altyapı yatırımı öngörülen ortak şirketin hedefi, Türkiye’de daha fazla haneye fiber altyapısı ulaştırarak interneti hızlı ve ekonomik hâle getirmek.

Yatırımların içerisinde Türksat Genel Müdürü Cenk Şen’in söylediğine göre, sadece kablo paylaşımı ve yatırımı olmayacak. Bu kabloların ucundaki aktif cihazlar da paylaşılacak, böylece örneğin Turkcell ya da Vodafone, Türksat’ın sadece kablolarını değil, cihazlarını da kullanabilecek. Bunun karşılığında da operatörler OAŞ’de belirledikleri ücretleri birbirlerine ödeyecekler. Bu, yatırım anlamında da Türkiye’ye bir avantaj sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tor’a erişim engellendi

Sonucunda ise yine Cenk Şen’in söylediği kadarıyla tüketiciye yansıyan mâliyet üçte bir oranında azalacak. Yusuf Ata Arıak ise Adil Kullanım Kotası’nın (AKK) yükselmesinin de mümkün olacağını belirtti.