in

Firefox’un 40 dolarlık telefonu gerçek oldu

Açık kaynaklı mobil işletim sistemi Firefox OS kullanan telefonlar, düşük fiyatlı akıllı telefon hayalini gerçekleştirmek için ilk adımı attı ve Afrika’da satışa sunuldu.

Orange adlı operatörün ağında kullanılmak üzere Klif adlı model Senegal ve Madagaskar’da 40 dolar fiyatla satışa sunuldu. Bu fiyatın içinde altı aylık sesli görüşme, SMS ve veri de yer alıyor. Ha bu ne anlama geliyor? Afrika gibi gelir düzeyi düşük ülkelerden oluşan bir kıta için dahi akıllı telefon üretilebiliyor.

Telefonuyla arada sırada birkaç basit şey yapmak isteyen ancak bunun için binlerce lira ödemek istemeyenler için bu umut verici. Zira, bu cihazlar ne kadar yaygınlaşırsa, bize ulaşması da o kadar hızlı, bizim onlara ulaşmamız da o kadar ekonomik olur.

orange klif 2

Eminim oralarda bir yerlerde “Fakirler akıllı telefon kullanmasın” diye video çekenler de olacaktır, fakat internete erişim ne kadar artarsa, ekonomiye katkı ve dolayısıyla ortalama gelir düzeyi artıyor (İnternete giren her bir milyon kişi için GDP puanı artıyor). Birçok insanın internet erişimi de ilk kez mobil cihazlarla gerçekleştiği için düşük fiyatlı akıllı telefonların piyasaya sunulması bir zorunluluk. Tabii dünyayı kalkındırabilmek istiyorsak.

Mozilla resmî blog’unda yayınlanan bir yazıya göre, Firefox OS ile daha önce hiç akıllı telefon kullanmayanlar hedefleniyor ve Afrika, Mobil Dünya Kongresi’nde açıklandığı gibi ana odak olmayı sürdürecek. Hedef, kısa süre içinde Güney Afrika, başarı yakalanırsa da, planlanandan aylar öncesinde dünya lansmanı…