Teknoloji

Firefox yeni şifreleme özelliği ile tartışma yarattı

Yazı:  | 

HTTPS üzerinden DNS kullanımı önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulacak

Firefox yeni şifreleme özelliği Mozilla DoH ile tartışma yarattı. Firefox, bugünden itibaren ABD’deki kullanıcılar için HTTPS üzerinden DNS kullanımını varsayılan olarak kullanıma açacağını duyurdu. DoH, internet trafiğinizin şifrelenmemiş düz metin bağlantısı üzerinden gönderilen bir bölümünü şifreleyen ve web sitesi ile iletişiminiz HTTPS kullanılarak şifrelenmiş olsa bile, başkalarının hangi web sitelerini ziyaret ettiğinizi görmesine izin verebilecek yeni bir standart. Mozilla, varsayılan olarak belirlenen yeni standardı destekleyen ilk tarayıcı olduğunu ve öngörülemeyen çeşitli sorunları ele almak için, özelliği ilerleyen haftalarda kademeli olarak yayına alacağını belirtti.

Adres çubuğuna bir web sitesi adresi yazdığınızda, tarayıcınızın bir DNS araması kullanarak bir IP adresine dönüştürmek için bir süreçten geçmesi gerekir. Ancak bu trafik normalde şifrelenmiyor, yani başkalarının hangi web sitelerini ziyaret ettiğinizi görmesi mümkün kılınıyor. DoH, gizliliğinizi korumak için bu bilgileri koruyan bir girişim. Mozilla, bu uygulamayı şu açıklaması ile duyurdu:

Verizon ve AT&T gibi ABD’li operatörler, büyük reklam izleme ağları oluşturuyor. DoH, veri toplamayı tamamen durdurmamasına karşın, daha zor hale getirmekte.

DoH etkinken, başkalarının DNS aramalarınızı görmesi daha zor olsa da, web siteleri tarayıcınızın bağlandığı DNS sunucusu tarafından görülebilir. Böylelikle Mozilla, Firefox’un iki güvenilir DNS sağlayıcısı olan Cloudfare ve NextDNS’yi sunacağını ve Cloudfare’in varsayılan olarak kullanılacağını ifade ediyor. Mozilla, güvenilir bir çözümleyici olarak kabul edilebilmek adına bir DoH sağlayıcısının uyması gereken gizlilik gereksinimlerini, ana hatları ile belirtiyor.

Mozilla DoH için sert eleştiriler

Mozilla, DoH için çevrimiçi gizlilik ve güvenliğin artırıldığını iddia ediyor ancak teknoloji dünyasında bazı isimler, güvenlik uzmanları ve bazı sistem yöneticileri tehlikeli web içeriğini engelleme yönündeki girişimlere karşı bir uygulama olarak değerlendirdikleri durumu sert bir şekilde eleştirdi. Uzmanlar ayrıca, Mozilla DoH’in, iddia edildiği gibi mükemmel bir gizlilik koruması sağladığı iddiasına ise katılmıyor. DNS arama işleminin yalnızca belirli bölümleri şifrelediğini ve internet servis sağlayıcılarının, kullanıcıların hangi IP adreslerine bağlandığını görmeye devam ettiği uyarısı yapıldı.