Forum Navigasyonu
Please or Kayıt ol to create posts and topics.

MCV kan testi nedir, neden gerekir, değerlerin düşüklüğü ya da yüksekliği ne anlama gelir?

MCV kan testi nedir?

MCV, ortalama korpüsküler hacim anlamına gelir. Kanınızda alyuvarlar, beyaz kan hücreleri ve trombositler olmak üzere üç ana tür korpüskül (kan hücreleri) vardır. Bir MCV kan testi, eritrositler olarak da bilinen kırmızı kan hücrelerinizin ortalama boyutunu ölçer. Kırmızı kan hücreleri, oksijeni ciğerlerinizden vücudunuzdaki her hücreye taşır. Hücrelerinizin büyümesi, çoğalması ve sağlıklı kalması için oksijene ihtiyacı vardır. Kırmızı kan hücreleriniz çok küçük veya çok büyükse, anemi, vitamin eksikliği veya başka bir tıbbi durum gibi bir kan bozukluğunun işareti olabilir.

MCV testi neden gerekir?

Bir MCV kan testi, kırmızı hücreler de dahil olmak üzere kanınızın birçok farklı bileşenini ölçen rutin bir tarama testi olan tam kan sayımının (CBC) bir parçasıdır. Ayrıca belirli kan bozukluklarını teşhis etmek veya izlemek için de kullanılabilir.

MCV kan testi neden istenir?

Sağlık uzmanınız, düzenli kontrolünüzün bir parçası olarak veya bir kan bozukluğu semptomlarınız varsa, bir MCV testi içeren tam bir kan sayımı istemiş olabilir. Bu semptomlar şunları içerir:

 • Yorgunluk
 • Olağandışı kanama veya morarma
 • Soğuk eller ve ayaklar
 • Soluk ten

MCV testi nasıl yapılır?

Test sırasında bir sağlık uzmanı, küçük bir iğne kullanarak kolunuzdaki bir damardan kan örneği alacaktır. İğne takıldıktan sonra az miktarda kan bir test tüpüne veya şişeye alınacaktır. İğne girip çıktığında biraz acı hissedebilirsiniz. Bu test genellikle beş dakikadan az sürer.

MCV kan testi öncesi yapılması gerekenler

MCV kan testi için özel bir hazırlığa ihtiyacınız yoktur. Sağlık uzmanınız kan örneğiniz için daha fazla test istemişse, testten birkaç saat önce oruç tutmanız (yemek yememeniz veya içmemeniz) gerekebilir. Sağlık uzmanınız, uymanız gereken özel talimatlar olup olmadığını size bildirecektir.

Testin herhangi bir riski var mı?

Kan testi yaptırmanın çok az riski vardır. İğnenin takıldığı yerde hafif ağrı veya morarma olabilir, ancak çoğu semptom hızla geçer.

MCV test sonuçları ne anlama gelir, ne gösterir?

MCV kan değeri düşüklüğü nedir?

Sonuçlarınız kırmızı kan hücrelerinizin normalden daha küçük olduğunu gösteriyorsa, bu şunları gösterebilir:

 • Demir eksikliği anemisi veya diğer anemi türleri
 • Anemi, kanınızın normalden daha düşük miktarda kırmızı kan hücresine sahip olduğu bir durumdur. Demir eksikliği anemisi, aneminin en yaygın şeklidir.
 • Şiddetli anemiye neden olabilen kalıtsal bir hastalık olan talasemi

MCV değerinin yüksek olması ne demek?

Sonuçlarınız kırmızı kan hücrelerinizin normalden daha büyük olduğunu gösteriyorsa, bu şunları gösterebilir:

 • B12 vitamini eksikliği
 • Başka bir B vitamini türü olan folik asit eksikliği
 • Karaciğer hastalığı
 • Hipotiroidizm

MCV seviyeleriniz normal aralıkta değilse, tedavi gerektiren tıbbi bir sorununuz olduğu anlamına gelmez. Diyet, aktivite seviyesi, ilaçlar, kadınların adet döngüsü ve diğer hususlar sonuçları etkileyebilir. Sonuçlarınızın ne anlama geldiğini öğrenmek için bir doktorla görüşmenizde fayda vardır.