Teknoloji

Foxconn, iPhone üretimine dönecek işçilerine 1000 dolar verecek

Yazı:  | 

Foxconn çalışanlarına para teklifi yapmaya başladı. Foxconn’un çalışanlarını işe geri döndürmek için bin dolar teklif ettiği öğrenildi. Dünyanın en büyük iPhone üretim şirketi Foxconn, çalışanlarına tekrar çalışmaya başlayan fabrikalara geri dönmeleri için maaşlarının iki katı bonus vermeyi teklif ediyor.

Foxconn, Corona virüsü sebebiyle Çin’deki fabrikalarını teker teker kapatmak zorunda kalmıştı. Şirket bu noktadaişi kendi lehine çevirerek, yüz maskesi ve medikal kıyafetler üretmeye bile başladı. Fakat geçtiğimiz hafta, şirket hem çalışanlarını hem de iş yerlerini tekrar kazanmak için daha farklı bir yola gitmeye karar verdi.

The South China Morning Post gazetesinde yayımlanan habere göre, Foxconn çalışanlarına para teklifi yapıyor. Foxconn, Zhengzhou fabrikasında yeni işe alımlarda işe geri dönenlere 7,000 yuan yani 995 dolar teklif ediyor. Başka bir lokal gazetede çıkan habere göre bu rakam çalışanları şaşırtıyor. Çünkü normal şartlarda çalışanlar 60 çalışma günü için 3 bin yuan kazanıyorlar. Çalışanlar 90 çalışma günü için ise 4 bin yuan kazanıyorlar.

Ayrıca bir başka habere göre, Foxconn, işe geri dönen çalışanlarına  3 bin yuan bonus para da teklif ediyor. Şirket, corona virüs ile ilgili alınması gereken gerekli önlemlerin alındığını belirtirken, tüm çalışanlarının sağlığını önemsediğini ve önerilen sağlık ve temizlik şartlarını sağladıklarını belirtti.

Foxconn, konu ile ilgili yapılan eleştirilere ise herhangi bir geri dönüşte bulunmadı.