in

Google, Hangouts’un uçtan uca şifrelenmediğini doğruladı

Edward Snowden ve NSA’nın insanları izledği mevzuları dönerken piyasaya pıtır pıtır uçtan uca şifreli iletişim araçları çıktı. Bazı uygulamalar başarılı olsa da hâlâ insanların büyük bölümü iMessage ve Hangouts kullanıyor.

Apple, Facetime ve iMessage’ın uçtan uca şifreleme kullandığını söylüyor. Yani, mesajı alan ve gönderen arasına kimse giremiyor. Apple’ın dediği tam doğru değil zira şirket isterse mesajları okuyabiliyor.

Google ise bu konuda sessiz. Sadece “mesajlarınız şifrelenir ve güvendedir” diyor ama uçtan uca şifrelemeden bahsetmiyor.  Reddit’te yapılan bir AMA (Bana İstediğinizi Sorun) etkinliğinde, Google’dan Richard Salgado (Bilgi Güvenliği ve Kanun Yürütme Direktörü) ve David Lieber (Kıdemli Mahremiyet Politikası Danışmanı) vardı.

Christopher Soghoian adlı, izleme teknolojileri uzmanı ve American Civil Liberties Union (Amerikan Medenî Hakları Federasyonu) üyesi kullanıcı Google’a “Neden Hangouts’un izlenmeye müsait olduğu konusunda kullanıcılarınıza şeffaf olmuyorsunuz?” sorusunu sordu.

Salgado, soruyu düzgün yanıtlamadan geçiştirdi ve “mesajlar giderken şifreleniyor” dedi ve “hükümetin konuşmaları izlemeyebilmesini sağlayan yasal yetkileri var” diye ekledi.

Yani, yazdığın mesajın, Google sunucularına varana kadar şifreleniyor, araya kimse giremiyor fakat bir kez Google’a ulaşınca, Google bunu rahatlıkla görebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Facebook, WhatsApp ile ilgili güvenlik açıklarını özel bir web sayfasında listeleyecek

Hangi hizmet için istendiği belli olmasa da, Google’ın şeffaflık raporundan kaç adet ‘yasal yetkili’ izleme isteğinin geldiğini görebilirsin: https://www.google.com/transparencyreport/userdatarequests/US/

 

Bu haber Google Chrome’dan yazılmıştır. Selam Eric Schmidt!