in

Google Haritalar, AR modunda İstanbul’u gösteriyor

Google Haritalar yeni AR özelliği, önemli yerleri gösterecek
Google Haritalar yeni AR özelliği, önemli yerleri gösterecek

Google Haritalar, yeni artırılmış gerçeklik (AR) özelliği sayesinde aralarında İstanbul’un da bulunduğu 25 şehrin en popüler noktalarını canlı olarak görüntüleme imkanı sunacak. Yeni bir güncelleme ile gelecek olan bu özellik, Google Haritalar’ın AR modu olan Live View üzerinden kullanılabilecek.

Google, Google Haritalar’ın artırılmış gerçeklik modu olan ve telefon kamerası ile gerçek dünya üzerindeki görüntüleri kullanarak rota oluşturmaya imkan tanıyan, Canlı Görüntüleme moduna yeni bir kaç özellik daha ekledi. Bu özelliklerden en önemlisi ise, kamera görüş alanı içerisinde bulunan önemli yerlerin işaretlenmesi oldu.

Buna göre Google Haritalar, artırılmış gerçeklik modu üzerinden, bir şehirdeki önemli noktaları işaretli olarak görme imkanı sunacak. Bununla birlikte kullanıcılar, ilgili konumun ne kadar uzakta olabileceğine ve oraya nasıl gidebileceğine dair çeşitli bilgiler alacak.

Google Haritalar, AR modunda şehrin popüler noktalarını gösteriyor

 

Google Haritalar ekibinden biri ürün yöneticisi olan Mirko Ranieri’nin de ifadesi ile, kullanıcılar önemli noktalar için kullanılan işaretlemler aracılığı ile, New York’taki Empire State binasını, Roma’daki Pantheon gibi ikonik yerleri, yerel parkları, turistik bölgeleri ve benzeri popüler lokasyonları kolayca tespit edip, keşfedebilecekler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yeni Chromecast, Android TV ve uzaktan kumanda ile birlikte geliyor

İstanbul da dahil 25 şehirde kullanıma sunulacak

Google Haritalar’ın artırılmış gerçeklik modu olan Canlı Görüntüleme seçeneğine gelecek yeni özellik, ilk etapta 25 farklı şehirde kullanıma sunulacak. Bu şehirler arasında, İstanbul da yer alacak. İstanbul dışında, Amsterdam, Bangkok, Barselona, Berlin, Budapeşte, Dubai, Floransa, Kuala Lumpur, Kyoto, Londra, Los Angeles, Madrid, Milano, Münih, New York, Osaka, Paris, Prag, Roma, San Francisco, Sidney, Tokyo ve Viyana’da da Google Haritalar AR modu üzerinden şehrin önemli noktaları görüntülenebilecek.

Google, önümüzdeki dönemlerde Google Haritalar uygulamasına eklediği bu yeni AR özelliği ile ilgili çalışmalarını genişletecek. Çok daha gelişmiş bir hale getirilecek olan özellik, kullanıcıların da katkısı sayesinde daha fazla şehirde daha fazla konumu işaretleyecek..

Google Haritalar Live View moduna başka özellikler geliyor

Canlı Görüntüleme (Live View) özelliğine gelen bir başka güzel özellik ise, otomatik olarak beliren geçiş işaretleri olacak. Buna göre kullanıcı, metro istasyonu gibi bir kapalı bir ortamdan çıktığında, gideceği rota hakkında herhangi bir kafa karışıklığı yaşamaması adına, gitmesi gereken güzergah ile ilgili Google Haritalar tarafından açık ve net bir şekilde bilgilendirilecek. Google Haritalar’ın Canlı Görüntüleme özelliği açık olduğu sırada, ekranda ilgili rotaya Dari işaretler belirecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Android ve Chrome işbirliği ile telefon pil ömrü uzayacak

Bunun dışında, daha önce Google Pixel kullanıcılarına sunulan konum paylaşımında canlı görünüm özelliği de hem iOS hem de Android kullanıcılarına sunulacak. Söz konusu özellik sayesinde, konum paylaşımı açık olan bir kullanıcının konumu, Live View üzerinden canlı bir şekilde takip edilebilecek

Google Haritalar yeni AR özelliği Android beta kullanıcılarına dağıtılmaya başlanmış durumda. Söz konusu özelliğin, önümüzdeki günlerde hem Android hem ve iOS kullanıcılarının kullanımına sunulması bekleniyor.

Konum işaretleme özelliğinin Android veya iPhone kullanıcılarının daha doğru yol tarifleri almasına, yeni yerler keşfetmesine ve gitmek istedikleri yere daha kolay bir şekilde ulaşmasına imkan sağlayacağı ifade ediliyor. Özelliğin ilk olarak Android kullanıcılarına sunulacağı ifade ediliyor.