Google Haritalar bisiklet sürücüleri için de yol tarifi sunacak

Google Haritalar bisiklet sürücüleri için yol tarifi sunacak

Google Haritalar bisiklet sürücüleri için yol tarifi sunacak

Gelişmiş harita uygulaması Google Haritalar, artık bisiklet sürücüleri için de yol tarifi sunacak. 10 kadar şehirde faaliyet sokulacak olan özellik, bisiklet paylaşım servislerinden yararlanarak, uygun rotalar oluşturacak.

COVID-19 salgını ile birlikte ulaşım alışkanlıklarında değişiklikler yaşanıyor. Salgından korunmak isteyen, pek çok kişi sosyal mesafe kurallarına riayet etmek adına, topluluk alanlarından uzak duruyor. Söz konusu alanlar arasında toplu taşıma araçları da yer alıyor. Bu süreçte pek çok kişi toplu taşıma alanlarından uzak durarak, farklı ulaşım araçlarına yöneliyor.

Bu araçlar arasında en çok rağbet görenlerden bir tanesi de bisikletler. Bu süreçte yayınlanan bazı raporlar, bisiklet kullanımının her geçen gün daha da yaygınlaştığını ortaya koyuyor. Teknoloji şirketleri de, kullanıcılarının bu yönelimine kayıtsız kalmıyor. Apple ve Google da dahil olmak üzere pek çok şirket, bisiklet kullanıcıları ile ilgili yeniliklere imza atıyor.

Google Haritalar bisikletler için yol tarifi oluşturacak

Artan bisiklet kullanımına yönelik adımlar atan ilk şirketlerden biri Google oldu. Dev şirket nihayet Google Haritalar servisine, bisiklet seçeneği de getirdi. Buna göre artık bisiklet kullanıcıları direkt olarak bisiklet yollarını ve bisikletler için uygun rotaları da Google Haritalar üzerinden görebilecekler.

Google, New York’ta bulunan Citi Bike ve Londra’da bulunan Santander Cycles gibi yerleşik bisiklet paylaşım servislerinden yararlanarak, kiralanan bisikletler aracılığı ile, bisiklet rotaları oluşturacak.

Böylece Google Haritalar kullanıcıları, artık yürüme, araba ve toplu taşıt tariflerinin yanı sıra, bisikletler için de yol tarifleri alabilecekler. Google oluşturulan bir rota üzerinde yer alan bisiklet yollarını ve bisiklet için uygun olmayan alanları kullanıcıya gösterecek. Böylelikle kullanıcı gitmek istediği yerlere bisikletle gidip gidemeyeceğini veya yolun ne kadarını bisikletle kat edebileceğini görebilecek.

Google bu hamlesi ile birlikte, bisiklet kullanıcıları tarafından rağbet edilen önemli bir özelliği kullanıma sunmuş olacak. Nitekim şirket tarafından yapılan bir açıklama Şubat ayından bu yana, Haritalar üzerinden bisikletli yol tarifleri için gelen taleplerde yüzde 69’dan fazla bir artış yaşandığını gösteriyor.

Google Haritalar bisiklet yol tarifi özelliği ilk etapta 10 şehirde kullanıma sokulacak. Bu şehirler arasında Chicago, New York, San Francisco, Washington DC, Londra, Montreal, Rio De Janeiro, São Paulo, Taipei ve Yeni Taipei şehirleri yer alacak.

Bisiklet sürücüleri için yol tarifleri sunan şirketler arasında yalnızca Google bulunmuyor. Apple da haritalar uygulamasına bisiklet kullanıcıları için yol tarifi özelliği eklemeye hazırlanıyor.

Exit mobile version