in

Google Haritalar, COVID-19 vaka sayısı ile ilgili bilgiler verecek

Google Haritalar COVID-19 vaka sayısı özelliği ile geliyor

Google Haritalar, önümüzdeki günlerde, ülke ve bölgelerdeki COVID-19 vaka sayısı ile ilgili bilgileri harita üzerinen kullanıcılarına göstercek. Uygulamaya eklenecek COVID-19 Bilgi katmanı sayesinde, kullanıcılar, seçtikleri bölgelerdeki vaka yoğunluğunu görebilecekler.

Koronavirüs salgını hala ciddiyetini korurken, şirketlerin salgın ile ilgili yaptığı çalışmalara yenileri ekleniyor. Android ve Google arama motoruna eklediği COVID-19 özellikleri ile, bugüne kadar adından en çok söz ettiren şirketlerden biri olan Google, salgınla ilgili olarak geliştirdiği yeni bir özellikle kullanıcılarının karşısına çıkıyor.

The Verge tarafından verilen bilgilere göre Google, Haritalar uygulamasına önümüzdeki günlerde COVID-19 ile ilgili bazı özellikler eklemeye hazırlanıyor. Dev şirket, Haritalar’a COVID-19 Bilgisi isimli yeni bir katman eklemeye hazırlanıyor. Trafik, 3D, Bisiklet ve Sokak Görünümü gibi katmanların yanına eklenecek olan yeni harita katmanı, herhangi bir ülke veya bölgedeki COVID-19  yoğunluğu ile ilgili detaylı bilgiler verecek.

Google Haritalar COVID-19 vaka sayısı özelliği ile geliyor

Kullanıcılar COVID-19 Bilgi katmanını seçtiklerinde, herhangi bir bölgedeki 100 bin kişiye düşen vaka sayısının son 7 günlük ortalamasını görüntüleyebilecek. Herhangi bir bölgedeki vaka yoğunluğu renklerle ifade edilecek. Aynı şekilde vaka sayısındaki artış veya düşüş, işaretlerle gösterilecek. Google Haritalar uygulamasına gelecek olan COVID-19  vaka sayısı özelliği, önümüzdeki günlerden itibaren, iOS yani iPhone kullanıcıları ile Android kullanıcıları tarafından kullanılmaya başlanacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Google, Android TV için USB stick çıkartabilir

Google Haritalar COVID-19 özelliği ABD dışında da kullanılacak

Google, Haritalar uygulamasına ekleyeceği COVID-19 özelliğini yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde değil, farklı ülkelerde de kullanıma sunacak. Buna göre vaka sayısı ile ilgili bilgilerin detaylı bir şekilde paylaşıldığı tüm ülkelerde, Google Haritalar’ın bu özelliği kullanılabilecek.

Ülkelerin COVID-19 ile ilgili paylaştığı bilgiler detaylı olmazsa, Haritalar ülke bazında, genel vaka sayılarını gösterecek. Fakat verilen bu bilgiler detaylandırılırsa, şehir bazında da COVID-19 vakalarını görmek mümkün olabilecek.

Google Haritalar Ürün Müdürü Sujoy Benerjee’nin ifadesi ile Google, insanlara gidecekleri yerler hakkında daha fazla bilgi vermek amacıyla bu özelliği kullanıma sunacak. Benerjee tarafından verilen bilgilere göre COVID-19 vaka sayısı ile ilgili bilgiler, John Hopkins Üniversitesi’nden, The New York Times’tan ve Wikipedia’dan alınacak.