in

Google Maps, Lighting ile aydınlık sokakları gösterecek

google maps lighting özelliği

Google Maps, “Lighting” özelliği ile ışıklandırma olan cadde ve sokakları göstermeyi hedefliyor.

Son zamanların en popüler navigasyon uygulaması Google Maps, insanların hem günlük hayatta işlerini gelip giderken kullandıkları, hem de bilmedikleri herhangi bir yere giderken tercih ettikleri navigasyon uygulamalarının en başında geliyor. Google Maps, yeni bir yere ilk defa gidildiğinde isimler ve adresler için çeviri butonu, elektrikli araçlar için uygun şarj ünitelerinin olduğu alanları gösterme gibi özellikleri bir süredir geliştiriyordu. Şimdi de bu yeni özelliğiyle sokak aydınlatmalarını kullanıcıya göstermek için çalışmalarını sürdürüyor.

Google Maps Lighting ile daha güvenli sokaklar

Google Maps v10.31.0 beta sürümü ve Lighting özelliği ile gece yolculuklarını daha güvenli hale getirmeyi amaçlıyor. Açıklamalara göre sarı renkli gösterge ile düşük ışıklandırmalı ya da tamamiyle ışıklandırmasız alanları kullanıcıya gösterecek. Bu sayede kullanıcıların nispeten daha tehlikeli olabilecek alanlara gidilmesi engellenecek.

Yeni özelliğin ilk olarak hangi bölgelerde uygulamaya koyulacağı henüz belli değil. Fakat son zamanlarda artış gösteren vakalar nedeniyle öncelikli yerlerden birinin Hindistan olacağı tahmin ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Youtube Music listeleri artık herkese açık

Lighting özelliği ile özellikle kadınların geceleri bir yerden bir yere artık daha rahat gideceği belitiyor. Özelliğin ayrıca turistler için de büyük kolaylık sağlayacağı ekleniyor. Google’ın cadde ve sokaklardaki ışıklandırma datasını nasıl toplayacağı ve bu bilgileri nasıl güncel tutacağı ise henüz bilinmiyor