in

Google Meet gürültü önleme özelliği şimdi de Android ve iOS’ta

Google Meet gürültü önleme özelliği Android ve iOS'ta
Google Meet gürültü önleme özelliği Android ve iOS'ta

Google Meet gürültü önleme özelliği nihayet Android ve iOS uygulamalarına da eklendi. Söz konusu özellik Haziran ayından bu yana Google Meet’in web sürümünde kullanılabiliyordu.

Bilindiği üzere Google, geçtiğimiz Haziran ayında, Google Meet için oldukça gelişmiş bir gürültü önleme özelliği geliştirdiğini duyurmuştu. İlk olarak servisin web sürümüne eklenen bu özellik, pek çok kullanıcı tarafından kullanılmaya başlanmış ve oldukça büyük bir beğeni almıştır.

Google yaklaşık üç dört ay süren bir gecikmenin ardından gürültü önleme özelliğini Android ve iOS platformundaki uygulamalara da eklemeye başladı.

Google Meet gürültü önleme özelliği yalnızca G Suite müşterilerine sunulacak

Google’ın mobil platformlara da getirdiği gürültü önleme özelliği ne yazık ki herkes tarafından kullanılamayacak. Google tarafından verilen bilgilere göre söz konusu özelliği kullanmak için G Suite Enterprise ve G Suite Enterprise for Education müşterisi olmak gerekecek. Yani ilk olarak Haziran ayında duyduğumuz bu özellik, mobil sürümde yalnızca G Suite kullanıcıları tarafından deneyimlenebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  SK Hynix, Intel’in NAND bellek birimini 9 milyar dolara satın alacak

Google Meet’in gürültü önleme özelliği, adından da anlaşılabileceği üzere, görüntülü görüşmeler sırasında aktif ve oldukça gelişmiş bir gürültü engelleme imkanı sunuyor. Bu özelliği kullanan herhangi bir kullanıcı, video görüşme sırasında arka planda bulunan klavye seslerini, havlayan köpek seslerini veya caddeden gelen sesleri, otomatik olarak engelleyebiliyor. Yani ses, karşı taraf hiç bir şekilde iletilmiyor.

G Suite Ütün Yönetim Direktörü Serge Lachapelle tarafından çekilen ve Youtube’a yüklenen bir video, gürültü engelleme özelliğinin ne kadar iyi bir performans sunduğunu net bir şekilde gösteriyor. Lachapelle, gürültü önleme özelliği açık olduğu sırada, bir atıştırmalık poşetini buruşturuyor. Aynı şekilde kalemleri bir birine çarparak ses çıkarmaya çalışıyor. Gürültü önleme özelliği ise bu seslerin tamamını yalıtıyor. Ve karşı taraf yalnızca görüşmedeki kişinin sesini alıyor.

Google, konuyla ilgili yayınladığı bir blog yazısında, Google Meet gürültü önleme özelliğinin Android ve iOS uygulamalarında varsayılan olarak kapalı olduğunu söylüyor. Yani bu özelliği kullanmak isteyen kullanıcıların, Ayarlar üzerinden veya arama sırasında aktifleştirmeleri gerekiyor.

Bugün itibari ile dağıtılmaya başlanan gürültü önleme özelliğinin, önümüzdeki bir kaç gün içerisinde tüm G Suite Enterprise ve G Suite Enterprise for Education müşterilerinin kullanımına açılması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  TikTok, ABD hükümetine dava açmaya hazırlanıyor