in

Google’dan tek taşla iki kuş: Allo

Şirketin yeni yazılımı, hem mesajlaşma hem de akıllı asistan özelliklerini bir araya getiriyor.

Daha önce tanıtılan Duo adlı video görüşme uygulamasının tamamlayıcısı olarak görülen Google Allo, mayısta geliştiriciler konferansında “akıllı” bir mesajlaşma uygulaması olarak duyurulmuştu.

İçerisinde Google Assistant özelliği bulunan yazılım, tıpkı Apple’ın Siri’si gibi size tavsiyelerde bulunup, sorularınızı yanıtlıyor.

Dilerseniz grup mesajlarına da eklenebilen Google Assistant, böylece yardımcı olmanın yanı sıra, sorularınızı yanıtlayarak anlaşmazlıkları da çözebilecek.

 

Google Allo nasıl kullanılır?
Uygulama çalıştırıldığında karşınıza kullanıcı listesi geliyor. Listede kullanıcı adlarını, profil fotoğraflarını ve varsa kullanıcıyla/grupla olan son mesajı görebiliyorsunuz. Bu anlamda WhatsApp’e benziyor.

Buradan kişi ya da gruplara mesaj atabileceğiniz gibi, bir kişi gibi görünen Google Assistant’a da mesaj atabilirsiniz. Asistan basit sorularınızı yanıtlayıp, isteklerinizi yerine getirebiliyor. Örneğin yakındaki restoranları listeleyebiliyor. Biraz daha detaylı talepler için size anahtar kelimeler sunarak, detaylı arama imkânı da veriyor.

Google Allo smart reply

Grup mesajlarında ise sorudan önce “@Google” koymanız yeterli. Birebir konuşmalarda da asistanı aynı şekilde davet edebilirsiniz. Tıpkı Siri gibi, Allo’daki asistanın da tıkandığı noktalar oluyor. Bu durumda bir Google araması yaparak sonuçları ekrana getiriyor.

Akıllı yanıtlama (Smart Reply) özelliği, konuşma alışkanlıklarınızı öğrenip, size uygun yanıtlar önerebiliyor.

Google Allo etiketler

Uygulamada etiketler de mevcut.

Bir özellik de Snapchat’i andırdı. Gizli (Incognito) modda gönderilen mesajlar şifreleniyor ve belirlenen süre sonunda (5 saniye de olabilir, bir gün de) siliniyor. Ayrıca bu mesajlar kullanıcı listesi / önizleme ekranında da görünmüyor : )

Arkadaşlarınız Allo kullanmıyorsa onlara SMS göndermeniz mümkün. Arkadaşınız Android kullanıyorsa, uygulama önizleme mesajı giderek, indirmesini tavsiye edebilirsiniz.

Google Allo fotoğraf

Son olarak, göndereceğiniz fotoğrafların üzerine çizim yapabilirsiniz. Kötü yanıysa; bu özellik, şimdilik sadece Android kullanıcıları için var.

Google Allo hangi telefonlarda çalışacak?
Google’ın mesajlaşma yazılımı Allo, Android ve iOS işletim sistemli telefonlarda kullanılabilecek.

Google Allo ne zaman indirilebilecek?
Uygulama birkaç gün içinde App Store ve Google Play’de yerini alacak.