Gözlüklü yüz emojisi ‘nerdy’nin gizli anlamı sizi şaşırtacak

Popüler gözlüklü yüz emojisi aslında ne anlama geliyor?

Gözlüklü yüz emojisi 'nerdy'nin gizli anlamı sizi şaşırtacak

Günümüzde en sık kullanılan emojilerden olan gözlüklü yüz emojisi (🤓) anlık mesajlaşma uygulamaları ve sosyal ağlar aracılığıyla yapılan konuşmalarda kullanılan binlerce farklı emojiden yalnızca birisi olarak karşımıza çıkıyor. Büyük gözlüklerin ve tavşan dişlerin popüler simgesi olan bu emojinin gizli anlamı ise birçok insanın düşündüğünden oldukça farklı. Daha önce WhatsApp’ta ters yüzün gerçek anlamını açıklamıştık. Gözlüklü yüz emojisinin arkasındaki anlam ise sizi düşündürecek.

Gözlüklü yüz emojisi ne anlama geliyor?

Gözlüklü yüz emojisi ile sohbetlerde çokça karşılaşmış ve belki de çok bilgili, çalışkan veya kitapsever bir insanı ifade etmek için kullanmışsınızdır ancak anlamı bundan çok daha farklı…

Dişlerini göstererek gülümseyen ve gözlüklü sarı bir yüz görebileceğiniz bir ifade olan “nerdy” isimli emoji, 2015 yılında Unicode 8.0 tarafından onaylandı. Şimdilerde birçok kişi tarafından ırkçı olarak değerlendiriliyor. Bu emoji, Emojipedia’ya göre hem gözlükleri hem de çıkıntılı dişleri ile Asya karşıtı klişeleri temsil ediyor. Tüm bunlarla beraber emojinin karakteristik sarı rengi de ırkçı yorumlanmasının bir başka sebebi.

Gözlüklü yüz emojisi ‘nerdy’nin gizli anlamı sizi şaşırtacak

Facebook ve Google gibi platformların bu emojinin tasarımını tamamen değiştirerek çıkıntılı dişleri ortadan kaldırması ve yerine küçük bir gülümseme yerleştirmesi da aynı sebepten kaynaklanıyor. Tüm bunlara rağmen Apple, Twitter, Microsoft ve hatta WhatsApp gibi şirketler bu popüler emojiyi orijinal haliyle kullanmaya devam ediyor.

Peki size göre bu emoji ırkçı mı yoksa anlamı abartılıyor mu? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Exit mobile version