in

Haftanın gündeme yansımayan gelişmeleri (22 Nisan 2015)

NASA, otomotiv endüstrisinin de yardımıyla dört tekeri de 180° dönebilen, tamamıyla elektrikli modüler bir araç yaptı. Park yeri ararken çok işe yarar.

Bobs Market & Greenhouses adlı şirket, bitkileri robot bir cihazla bir topraktan diğerine kolayca taşıyabildi. Ekilen ürünler topraklarını sevmişe benziyor.

PNNL’de bilimciler, bir pilin nasıl şarj olduğuna elektron mikroskopuyla baktılar. Başta 6 saat giden dizüstü şarjının iki sene sonra 4 saat gitme sebebi, şarjın boşalması sırasında, pil içinde ölüm lityum kalması ve çatlaklar oluşması.

Massasuchetts Teknoloji Enstitütüsü’ndeki bilimciler, Parkinson’u önceden tahmin edebilmek için kalvyede yazı yazma yöntemini kullandılar. Parkinson hastalığı, vücutta başladıktan sonra 10 yıl içinde görülür hâle geliyor. Bilimciler, önden müdahele edebilmek için kişi yorgunken motor fonksiyonlara yüklenerek, deneklere ilk başta gündüz enerjikken ve gece uykudan uyandırılarak fiziksel klavyede yazı yazdırdılar. Tuşa bastıktan sonra beyine giden ‘hah tuşa bastım, parmağımı çekeyim’ süresi, yorgunken, uzuyorsa bunun tehlike bildirebileceğini düşünüyorlar.

Disney Araştırma Enstitütü’sü, Carnegie Melon Üniversitesi ve Cornel Üniversitesi’nin ortak yürüttüğü bir araştırma sonucunda yumuşak maddeleri  3B yazıcıda malzeme olarak kullanabildiler. Standart 3B basımdan biraz farklı işliyor; basım bittikten sonra o yumuşak maddeyi soyarak, nihai basılan neseneye ulaşılıyor.

Meksika Körfezi’nde, 598 m derinlikte bir balinayla karşılaşan bilimcilerin şaşkınlığı ve balinaya hayran kalışları:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Dünya'nın en sıcak yılı 2015