Hangi Apple Watch daha iyi: Özellikleri ve karşılaştırma

Hangi Apple Watch daha iyi: Series 6, SE ve Series 3 karşılaştırma

Apple’ın akıllı saat seçenekleri her geçen gün artarken, birçok kişinin aklındaki soru da, hangi Apple Watch daha iyi… Hemen hemen her fiyat aralığında, Apple bir akıllı sat satıyor. Son teknolojiye sahip Watch Series 6, yeni ve uygun fiyatlı Apple Watch SE, fiyatı ile öne çıkan Series 3 akıllı saat modelleri var. Ancak fiyat etiketlerini bir kenara bırakırsak, bu modeller arasında temel fark nedir? Kendinize, arkadaşınıza ya da sevdiklerinize hangisini satın almalısınız?

Hangi Apple Watch daha iyi: Series 6, SE ve Series 3 karşılaştırma

Apple Watch Series 6, SE ve Series 3 özelliklerine hızlıca bir göz atarsak, bu cihazların tamamı Apple tarafından, giyilebilir akıllı saat olarak sunulmuş ve fitness, sağlık ve çeşitli iletişim özellikleri içeren modeller. GPS ya da LTE özellikli akıllı saat modelleri olduğu gibi, hücresel bağlantılı ve iPhone olmadan kullanabileceğiniz Apple Watch modelleri de mevcut. Tüm modeller suya dayanıklı olmakla birlikte, dijital bir kontrol koluna sahip.

Peki Series 6, Series 3 ve SE’nin birbirinden temel farkları neler? Fiyatlandırma ve temel özellikler şu şekilde.

Apple Watch Series 6 | Fiyat: 3799 TL

Apple Watch SE | Fiyat: 2699 TL

Apple Watch Series 3 | Fiyat: 1899 TL

Artık her bir Apple Watch’un öne çıkan özelliklerini ele aldığımıza göre, hangisini tercih etmelisiniz sorusunun yanıtına gelelim. Series 6, SE ve Series 3 Apple Watch modellerinin hepsi, harika sağlık ve iletişim araçları sunan modern tasarıma sahip. Ancak en yeni özelliklere sahip olmak için biraz para harcamak gerekiyor.

Tasarım 

Renkler, saat yüzleri, saat kayışları ve tarzla başlayalım. Apple’ın modern tasarımı ve dijital saat yüzü desteği sayesinde, en ucuz akıllı saat Apple Watch Series 3 bile, epey havalı ve modern görünüyor. Series 3, sonraki modellere göre biraz daha düşük bir çözünürlüklü ekrana sahipken (38 ya da 42 mm boyut seçeneği ile), Apple’ın gösterişli yeni 40 mm ve 44 mm saat kayışları ile hala uyumlu.

Daha küçük ekranı dışında, Apple Watch Series 3 ile ilgili tek sorun, Series 6 ve SE modellerine göre bir milimetre kalın olması. Aynı zamanda, sadece alüminyum ve siyah alüminyum kasa ile sunulurken, renk olarak kırmızı, lacivert ve altın sarısı renge sahip.

Ne yazık ki Apple Watch SE, kırmızı ve lacivert renk seçeneklerinden yoksun geliyor. Ayrıca, her zaman açık olan Series 6 ekranından da yoksun. Bu da sizi havalı gösterir ve Apple Watch’unuza, eski moda bir kol saati konsepti kazandırır. SE, bu özellikler dışında görsel olarak Apple Watch Series 6 ile aynı.

Fitness ve sağlık

Sağlık ve fitness özellikleri, Apple Watch Series 6, SE ve Series 3 modellerini birbirinden ayıran en büyük nokta. Tahmin edebileceğiniz gibi, en pahalı model olan Series 6 bir EKG tarayıcı ve kan oksijen sensörü dahil olmak üzere, birçok sağlık ve fitness özelliğine sahip.

Apple Watch SE ve Series 3 ise, uygun fiyatlı olmalarına karşın birçok sağlık ve fitness özelliği sunuyor. Adımlarınızı saymanın yanı sıra uykunuzu takip edebilir, kalp atış ritminiz bozulduğunda sizi uyarabilir. Uygun fiyatlı akıllı saatler aynı zamanda SOS uyarıları gönderebilir. Spotify ve Apple Maps gibi uygulamaları da rahat bir şekilde çalıştırabilirler. Elbette sadece SE ve Series 6, düşme algılaması içeriyor. Apple Watch Series 6’nın her zaman açık ekran özelliği, outdoor spor meraklılarının ilgisini çekebilir.

Sağlık verilerinizi takip etmek ve Apple Watch’tan adımlarınızı kontrol etmesi için çok zaman ayırmayı planlıyorsanız, 40 mm ve 44 mm modelleri ile gelen SE ya da Series 6’yı tercih etmek isteyebilirsiniz.

Öte yandan, hücresel ağ özelliği için fazla bütçe ayırmak isterseniz, en ucuz model olan Apple Watch Series 3’ü tercih ederek, dengeleme yapabilirsiniz. LTE özelliğine sahip Apple Watch Series 6, iPhone bağlantısı yokken de müzik açabilir, yol tarifi verebilir. Bu özellik, bisikletliler ya da koşucular için faydalı olabilir.

Apple Watch Series 4 ve Series 5 ne olacak?

3. ve 6. nesil Apple Watch’lardan bahsederken, aklınıza doğal olarak. 4. ve 5. nesil akıllı saatler nereye kayboldu sorusu gelebilir. Bu modellerin üretimi artık sona erdi. 4. nesilin üretimi, ürünler neredeyse aynı göründüğü için ve birbirinden çok az farkı olduğu için, 5. nesilin piyasaya çıkmasıyla sona erdi. Yakın zamanda 5. nesil içinde aynısı olacak gibi. Ancak satışta bulabilirseniz, satın almaya değer bir model.

Apple Watch Series 5, her zaman açık bir ekrana ve EKG özelliğine sahip olmasına rağmen, yeni Apple Watch SE ile aynı fiyatta. SE’nin her zaman açık altimetresi ve kan oksijen sensörü, Series 6’ya göre eksik özellikler. Ancak yine de, harika bir ürün. Kısacası bütçenize, aradığınız özelliklere göre bu üç saat modeli de, göz alıcı seçenekler. Hangi Apple Watch alınmalı sorusunun nihai yanıtı ise sizde…

Exit mobile version