in

Hayat ve oyunları bağlayan 5 garip rastlantı

Rastlantı ve komplo teorileriyle dolu konumuza, hunimizi başımıza geçirip başlayalım.

Bu konuda oyun(larda) dünyasında geçmişte olanların, günümüzdeki 9/11 saldırıları gibi olaylarla nasıl örtüştüğünü inceleyeceğiz.

5- Deus EX: Human Revolution

Rastlanti 5 - Deus Ex Detroit

2011 yılında çıkmış bu oyun, 2013’te vuku bulan, Amerikan şehri Detroit’in çöküşünü ve 2015’te olan petrol krizini önceden tahmin etmişti…

4- Assassin’s Creed

Rastlanti 4 Assassin's Creed DNA

2007’de çıkan AC’de Animus (anılar) adlı bir makineyle, atalarımızın anılarını, bize bıraktıkları DNA mirası sayesinde yaşayabiliyorduk. Yani, DNA’mızda veriler yazılıydı. 2012 yılında ise Harvard’lı bilimciler 1 gramlık DNA’ya petabyte’larca veri yazdılar. Aslında çok fütürist değil, zira DNA, Adenin, Sitozin, Guanin ve Timin olarak dört parçadan oluşuyor. Bilgisayarda da her şeyi 0-1’lerle hallettiğimiz için trilyonlarca (A-S-G-T) molekülden oluşan DNA’ya veri yazmak o kadar zor değil, sekansı kurmak zor 🙂 Yoksa, evinizdeki tavla pullarıyla bile hard disk yapabilirsiniz.

3- Fallout 3

Hah, hunimizi takalım. Fallout 3’teki Galaxy News Radio’nun DJ’i Three Dog’u öldürürseniz, yerine teknisyen Margaret geliyor. Buna rağmen Three Dog’u yine duyabiliyorsunuz. Monoton ve üzgün bir sesle art arda numaralar sıralıyor. Fallout Wiki’sinde bu numaraları ve Mors kodlarını çözdüler. Bu mesajlardan biri İngiltere Kraliçesi’nin ölümünü öngörüyordu (2014’te ölecek diyordu, doğru çıkmadı). Başka biri “güle güle, özleneceksin” diyordu ve ardından gelen numalardaki tarih, Gary Coleman’ın ölüm tarihiydi. Diğer bir mesaj ise BP’nin okyanustaki petrol sızıntısını doğru bilmişti. Tabii, bunların hepsi delice tarihlerle olayları ilişkilendirmek… Fallout Wiki’deki modlar, insanların birlikte çözüm aradıkları kod konusu kilitleyip, katkıda bulunan ve hatta o konuyu okuyanları dahi yasaklamışlardı (ban).

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Homer City, Amerika App Store'da birinci sıraya yükseldi

2- Deus Ex

Komplo teorisyenlerinin en sevdiği oyun olabilir. Oyunda teknik sebepleden dolayı (bellek yetersizliği) İkiz Kuleler New York semalarından çıkarılıyor ve buna da oyun içinde “terörist saldırısı sonucu yıkıldı” gibi bir açıklama yapılıyor. Oyunun çıkış tarihi ise 2000, saldırıdan bir yıl önce 🙂 Bu kadar büyük bir rastlantı değil belki ama oyunda Echelon adlı bir gözetleme sistemi var. Gerçek hayattaki mobese kameralarını, internette ne yaptığını ne ettiğini bilen ahtapot gibi yazılımları, Amerikan NSA’nın modemlere açık yerleştirmesi gibi muadil örnekler verilebilir.

1- Battlefield 3

2011’de çıkan oyunun Comrades (yoldaşlar) bölümünde, 13 Kasım 2014’te, Paris’te bir terör saldırısı oluyordu. Gerçek hayattakinden tam bir yıl önce…