in

Hibrit bulut pazarı 1 trilyon dolar olacak

hibrit bulut çözümleri

Hibrit bulut pazarı büyüklüğü, IBM’in etkinliğinde göz önüne serildi. Pek çok ülkede düzenlenen Think etkinliklerinin Türkiye ayağı Think Summit İstanbul, IBM Türkiyenin ev sahipliğinde gerçekleşti.

Hibrit bulut pazarı yeni bir döneme giriyor

4 Aralık’ta Zorlu PSM’de 2 binden fazla kişinin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte Akbank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Binbaşgil, Arizona Üniversitesi Astronomi ve Astrofizik Profesörü Feryal Özel, IBM Veri ve Yapay Zeka Global Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Alyse Daghelian, IBM iX Global Lideri Matt Candy de konuşmalar yaptı.

Kullanıcı uygulamalarının, yapay zeka ve bulut yolculuğunun birinci dönemi olduğunu belirten IBM Türkiye Genel Müdürü Volkan Sözmen, kurumsal taraftaki yenilikler şekillendikçe ikinci dönemin de başlayacağını belirtti.

Şu an bile kurumsal iş yüklerinin neredeyse %80’inin geleneksel şirket içi ortamlarda tutulduğunu belirten Sözmen, yeni dönemde bu iş yüklerinin buluta taşınması gerektiğini söylüyor. Bu durumun, hibrit bulut çözümlerini ve 1 trilyon dolarlık bir pazarı işaret ettiğini sözlerine ekleyen Sözmen, ikinci dönemde büyük kuruluşların yenilikleri bilgi mimarisinin gücüyle yapay zeka, blok zinciri, nesnelerin interneti gibi teknolojilerle zenginleştirerek çoklu bulut ortamlarında gerçekleştireceğine de dikkat çekti.

Mobil teşhis dönemi geliyor

HEKTAŞ etkinlikte, Türkiye’de tarım sektörünün yapay zekayla gelişimine katkılar sunacak olan “HEKTAŞ Akıllı Asistan” uygulamasını ve bu uygulamanın çiftçilere olan katkısını tanıttı. Uygulama tam 26 çeşit mahsulde görülebilen hastalıklar konusunda çiftçilerin anlık bilgilendirilmesini sağlayacak. Çiftçiler bu sayede zaman ve maliyet avantajı kazanacak.

İnsan deneyimi her şeyin üstünde

Matt Candy konuşmasında şirketlerde tasarımcı düşünce yapısıyla değişim arasındaki ilişkiyi anlattı. İnsan deneyiminin hem şirketler hem demüşteriler için en önemli odak noktası haline geldiğini belirten Candy, hizmet verirken insanın hep odakta tutulması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Intel "Silikon Portföyü" ile 5G altyapısını geliştiriyor