in

Hololens sayesinde Artırılmış Gerçeklik artık bir safsata değil

Google Glass’lar, kamerayla telefon ekranına ekstra bilgi yerleştiren uygulamalar, şunlar, bunlar… Artırılmış Gerçeklik standart kullanıcının hayatında büyük yer edemedi. Yıllarca geleceğin teknolojisi diye yazdık durduk ama bu sefer olmuşa benziyor (Allah utandırmasın).

Microsoft Hololens ilk kez 2015 Ocak’ta görücüye çıktığında oyun ve düşük profilli yazılımlarla gösteri yapmıştı. Duvara sanal bir internet tarayıcısı koyabiliyor, sanal bir evcil hayvan edinebiliyor, koca evini holografik bir alana çevirebiliyordun. Ve bunlar tabii güzel şeylerdi. Şu an 60 inç bir televizyonun varsa, Hololens’in film keyfine katkısı ne olur, bilemem. Bir yandan da ev arkadaşın varsa, kafanda koca gözlükle garip bir durum oluşacak.

 

Geçtiğimiz hafta yapılan Microsoft Geliştiriciler Konferansı’nda ise cihazın tıp, eğitim, iş alanında kullanılabileceğini de gördük. Şu an NASA, Autodesk, Sketchfab ve birçok firma MS’nin partneri durumunda.Ev hayatında bu firmalar işine yaramayacak olsa da illa ki bir yerden faydasını göreceksindir.

 

Bu cihazla tıp alanında, artık kadavralara ihtiyaç kalmayacak. Bu hologramla fiziksel etkileşim kuramasan da (porno endüstrisinin işine yaramaycak hehe) yumruk büyüklüğündeki bir kalbi basketbol topu kadar büyütüp, detayları görmek ve vücüda etkisini simüle etmek kolay olabilecek. Yani, gerçekliği manipüle ederek yaşamamıza az kaldı.