Teknoloji

Huawei ABD hükümeti iddialarını yalanladı

Yazı:  | 

Çinli teknoloji devi Huawei ABD Hükümeti iddialarını yalanladı. Peki Huawei neden dolayı suçlanmıştı?

Çinli teknoloji şirketi Huawei New York Federal Mahkemesi’nin Huawei’ye 2018 yılında açtığı davadaki yöneltilen iddiaları reddederek suçlu olmadığını belirtti. 

Dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanları üreticisi konumunda olan Huawei aleyhindeki son iddianamede, Huawei’nin ABD teknoloji şirketlerinden ticari sırları çalmak, Kuzey Kore ve İran’a verdiği destekle suçlanıyordu. ABD Hükümeti daha öncesinde Huawei’yi ABD şirketlerinin mallarını almak ve uluslararası bankacılık sistemini kullanarak paravan bir şirket kullanmaktan suçlamıştı. 

huawei-abd-hukumeti-iddialarini-yalanladi

Huawei açıklamasında bu suçlamaların asılsız olduğunu ve suçsuz olduğunu belirtti. Çinli teknoloji devi Huawei 5G teknolojisi ekipmanlarının ABD’de kullanılmaması için ABD Hükümeti tarafından casuslukla suçlanmıştı. Tüm bunlar aslında Huawei’nin hızla yükselmeye başlaması ve akıllı telefon satışlarında Apple’ı geçmesinin ardından yaşanmaya başladı. Huawei’nin ABD Hükümeti’nin bu suçlamalarının ardından ABD’li şirketlerle iş yapması yasaklanmıştı. ABD Hükümeti’nin bu yasaklamasının ardından Huawei Google Android lisansını kaybetmiş ve tanıttığı akıllı telefon modellerinde Android işletim sistemini kullanamaya başlamıştı. Kendi akıllı telefon modellerinde Google uygulamalarını ve Google Play Servislerini kullanamayan Huawei kendi servislerini ve kendi uygulama mağazasını geliştirmeye başlamıştı. 

Huawei Mate Xs Saniyeler İçinde Tükendi

ABD Hükümeti ile arasındaki sorunu çözüp çözmeyeceği şimdilik bilinmeyen Huawei geçtiğimiz haftalarda katlanabilir akıllı telefonu Mate X modelinin yenilenmiş sürümü olan Mate Xs modelini tanıtmıştı. Huawei’nin çift plastik katman ile korunan 8 inç büyüklüğünde katlanabilir ekranlı akıllı telefonu işlemci tarafında Kirin 990 ile birlikte geliyordu. 8 GB RAM ve 512 GB dahili depolama alanına sahip olan akıllı telefon güçlü kamera özelliklerine sahipti. 40 megapiksel + 20 megapiksel + 8 megapiksel çözünürlüğünde kameralara ek olarak ToF sensörü ile birlikte gelen Huawei Mate Xs modeli Çin’de 16.999 Yuan yani 2.400 dolara satışa çıktı. Huawei Mate Xs modeli satışa sunulduktan kısa süre içerisinde tükendi. Huawei ilk etapta kaç adet Mate Xs modelini satışa çıkarttığını açıklamasa da ilk satış için yüksek bir stok ayırdığını belirtiyor. Ülkemizde de satışa sunulacak olan Huawei Mate Xs modeli 8 Mart tarihinde yeniden Çin’de satışa sunulacak. Son olarak Huawei Mate Xs modeli Google uygulamaları ve Google servisleri yenine Huawei uygulamaları ve Huawei servisleri ile birlikte geliyor.