Teknoloji

Huawei P8

Yazı:  | 

P serisine yeni bir Android’li akıllı telefon katan Huawei, tasarımından kamerasına kadar tüm güçlü yönleriyle bizi ikna etmeye çalıştı.Çinli üreticinin yeni modeli, öncüllerinin sahip olduğu Ascend adıı bir kenara bırakmış ve sadece Huawei P8 adını taşıyor. Firmanın hedefi, Apple ve Samsung gibi üreticilerle yarışabilmek. Özellikle iPhone 6 ile kıyaslandığında fiyat avantajı bariz hâle geliyor.


Digital Report, 1 takipçisine kablosuz Bluetooth kulaklık hediye ediyor

Buraya tıklayın, hesaplarımızı takip edip, kazanma şansı yakalayın


huawei p8 3

Sade bir metal kasaya sahip olan Huawei P8, sekiz çekirdekli bir işlemciye sahip. Samsung’un yolundan giden firma, iki farklı frekansta çalışan dörder çekirdeği birleştirmiş. İlk dörtlü 2 GHz hızında çalışırken, diğerleri 1,5 GHz hızında. Yani uygulamaları çalıştırmak, oyun oynamak dert olmayacak.

Bununla kalmıyor: İçerisinde 3 GB bellek, 16 GB dahilî depolama ve daha fazlasından vazgeçmeyenler için bellek kartı yuvası yer alıyor.

huawei p8 2

5,2 inçlik ekranı Full HD çözünürlüğü (1920×1080 piksel) aşmamış, fakat güneşin en parlak anlarında dahi ekran rahatlıkla görülebiliyor. Bunda parlaklığın ve kontrastın yüksek oluşunun büyük rolü var.

Cihaz LTE yani dördüncü nesil iletişim (4G) destekli, tabii bu Türkiye’de bir işe yaramıyor. Kablosuz ağ bağlantısı ise 802.11n hızında, yani şu an kullandığımız 150 ve 300 Mbit hızındaki kablosuz ağlara bağlanabiliyor. Kısa mesafede daha iyi performans sunan yeni nesil 802.11ac ise desteklenmiyor. Bluetooth 4.1, NFC, GPS ve GLONASS konum sistemi gibi bağlantılar sayesinde, hiçbir şeyden eksik kalmayacaksınız.

huawei p8

Android 5.0 sürümü en güncel sürüm, üzerinde de Huawei’nin kullanıcı arayüzü olan Emotion çalışıyor.
P8’in pil kapasitesi 2680 mAh. Orta bir kullanım yoğunluğunda günü tamamlayabiliyor. Artık sabahtan akşamı çıkartabilen telefonlar bulduğumuzda seviniyorsak, P8 de bizi üzmeyecektir. İçerisinde güç tasarruf özellikleri de yer alıyor, örneğin bildiği bir kablosuz ağ yakınlarda değilse, kablosuz ağı kapatarak güç tüketimini düşürüyor. Arka planda çalışan ve sistem kaynaklarını sömüren uygulamaları da size hatırlatıyor ve kolayca kapatmanızı sağlıyor. Bu yardımlarla (ve telefonu elinize sık almıyorsanız), sabah uyandığınızda P8’i kapanmamış olarak bulabilirsiniz.

huawei p8 4

Kamera konusunda da Huawei çalışkan: Arka yüzde 13 MP, önde ise 8 MP’lik bir kamerası var. Firma, tanıtımında piyasadaki en iyi optik görüntü sabitlemeye sahip olduğunu iddia etti. Dört renk destekli algılayıcısı (RGBW adını taşıyor ve aslında DSLR seviyesi işlem yapabiliyor), fotoğraf kalitesini artırmayı hedefliyor. Çekimler, düşük grenli ve parlak sonuçlardan oluşuyor. Düşük ışık koşullarında ise beyaz dengesi biraz şaşıyor, gren oranı rahatsız edebilecek bir düzeye çıkıyor ve cisimlerin köşelerinde bozulma fark ediliyor. Videolarda ise düşük ya da yüksek hızda çekim olanağı olmaması onu rakiplerinin karşısında biraz çaresiz bırakıyor.