Huawei yeni bir oyun konsolu ve dizüstü oyun bilgisayarı üzerinde çalışıyor olabilir

Huawei yeni bir oyun konsolu ve dizüstü oyun bilgisayarı üzerinde çalışıyor olabilir

Huawei yeni bir oyun konsolu ve dizüstü oyun bilgisayarı üzerinde çalışıyor olabilir.

Huawei denilince akla gelen ilk şey şirketin akıllı telefon sektöründeki çalışmaları. Fakat Çinli teknoloji devi dizüstü bilgisayarlarıyla da adından söz ettirmeyi başarıyor. Son olarak ortaya çıkan söylentiler Huawei’nin bir oyun konsolu ve bir dizüstü oyun bilgisayarı üzerinde çalışıyor olabileceğini gösteriyor.

Huawei, dizüstü oyun bilgisayarı geliştiriyor olabilir

İddiaya göre Huawei, yakın bir gelecekte iki büyük geliştirmeye imza atacak. Dev şirket başlangıçta Honor markası altında pazarlanacak olan bir oyun dizüstü bilgisayarı geliştirecek. Ardından PS5 ve Xbox Series X’e benzer bir yaklaşıma sahip olacak yeni bir video oyun konsolu piyasaya sürecek.

Aşağıdaki görselde Honor’un ilk dizüstü oyun bilgisayarı hakkındaki tüm bilgileri görebilirsiniz (Honor, satılmadan önce Huawei’nin alt markasıydı). Büyük olasılıkla, bu modelin tüm özellikleri ve bileşenleri yeni Huawei oyun dizüstü bilgisayarına çok az değişiklikle aktarılacak.

Görsellerde, donanım açısından, çok çarpıcı bir şey farklılık göremiyoruz, çünkü bu ürün 10. Core i5 işlemciye ve 6GB GTX 1660 Ti’ye sahip olacak. Ekonomik bir model olacağı için fiyat bu ürünün en büyük cazibe noktası olacak. Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere bu bilgiler şu an için tamamen birer iddia ve resmi olarak onaylanmadı. Bu yüzden konfigürasyon, ürünün son hali olmayabilir, bu nedenle bazı değişiklikler ile birlikte gelebilir.

Huawei, yeni oyun konsoluyla PS5 ve Xbox ile rekabet edebilir mi?

Öncelikle Huawei’nin bu sektöre, Android 4.2 tabanlı, 2014 yılında piyasaya sürülen NVIDIA Tegra 4 SoC ile donatılmış bir sistem olan Huawei Tron konsolu ile girmeye çalıştığını ve beklenen başarıyı yakalayamadığını hatırlatalım.

Huawei, bu sefer oyun konsolu pazarına girerken iki farklı strateji takip edebilir. Bunlardan ilki, PS5 ve Xbox Series X’e “benzer” bir sistem oluşturmak olacaktır. Ancak bu platformlar arasındaki benzerlikler çok küçük olabilir. İkinci strateji ise şu, Huawei Tron konseptini kurtarmayı deneyecek ve ARM CPU ve Linux tabanlı bir işletim sistemine sahip bir konsol geliştirmeye yönlenecektir.

Exit mobile version