in

Huawei’nin yeni telefonu dokunmatiği değiştiriyor

IFA’da tanıtılan Mate S modeli telefon, ekrandaki baskı düzeyini algılayarak farklı işlemleri tetikleyebiliyor.

Apple’ın yeni telefonlarında kullanması beklenen Force Touch teknolojisini IFA’da tanıttığı yeni telefonunda kullanan Huawei, deyim yerindeyse şovu çalmış oldu.

Tanıtılan Mate S modeli akıllı telefon, 5,5 inç ekranında 1080p çözünürlüğe ulaşırken, Gorilla Glass 4 ile darbe ve çizilmelere karşı dayanıklı.

Çin merkezli akıllı telefon üreticisinin HiSilicon Kirin 935 adlı sekiz çekirdekli işlemcisini taşıyan telefonda 3 GB bellek yer alıyor.

Huawei Mate S

Dahilî depolama için 32 GB ve 64 GB seçeneklerini sunan Mate S, 128 GB’a kadar ek yapmaya izin veren microSD kart yuvasına da sahip. Çift SIM kart destekleyen telefonun 2700 mAh’lik pili bulunuyor.

Arka yüzde safir lensli, dört renk algılayıcıya sahip, optik görüntü sabitleme özellikli 13 MP’lik bir kamera, ön yüzde ise 8 MP’lik kamera bulunuyor. Öndeki kameranın düşük ışık koşullarında kullanım için bir de ufak ışığı bulunuyor.

Portakal filan da tartabiliyor?
Telefonun alametîfarikası olan Force Touch özelliği, ekrana ne sertlikte dokunduğunu anlıyor. Farklı baskı seviyeleriyle fotoğraflara farklı oranda yaklaşmak ya da çeşitli uygulamaları çalıştırabilmek mümkün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yeni Samsung Galaxy Fold çok daha ucuz olabilir

Basıncın ne kadar detaylı ölçülebildiğini göstermek isteyen Huawei, tanıtımda telefonun üzerine koyulan portakalların ağırlığını da ölçebildiğini gösterdi. Mutfak tartısı olarak kullanamasak da, belki bir işe yarar…

Huawei Mate S

Metal gövdesi 7,5 mm kalınlığında olan cihaz, FingerPrint Sense 2.0 ile parmak izi algılamayı da bir adım öteye taşıyor. Telefonu açmak ya da ödeme yapmak için kullanılmasının yanı sıra, fotoğrafları kaydırmak ya da belirli bildirimleri seçmek için parmağını algılayıcının üzerinde kaydırman yeterli. Selfie çekmek için bile parmağı üzerinden geçirebiliyorsun. Bunun sonunda benden başka birisinin düşünebilmiş olmasına da şaşırmadım değil.

Farklı dokunuşları algılıyor
Bir diğer farklı özellik de Knuckle Sense 2.0. Parmak eklemlerinizle ekrana dokunarak çeşitli işlemler yapabilmek mümkün. Örneğin fotoğrafları kesebilir ya da uygulama kısayollarını çalıştırabilirsiniz.

Huawei Mate S

Huawei bu gibi özellikler sunarak, akıllı telefona yenilik getirme, bunu da ilk kez yapma konusunda ne kadar ciddi olduğunu bir kez daha gösterdi.

Avrupa’da 15 eylülde ön sipariş alacak, daha sonra da satışa çıkacak telefon 32 GB model için 650 Euro, 64 GB için 700 euro fiyat etiketine sahip olacak. 32 GB için gri ve şampanya renkleri, 64 GB içinse altın ya da mercan renk seçenekleri bulunacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Lenovo’nun oyun telefonu Legion 22 Temmuz’da geliyor