Teknoloji

IKEA gerçekten akıllı mutfak yapıyor

Yazı:  | 

Daha önce mobilyalarına kablosuz akıllı telefon şarjı ekleyen IKEA, 2015 Milan Tasarım Haftası’nda gelecek fikirlerini sergiledi.

Dünya çapında 315 mağazasında 9 bin 500 ürün sergileyen IKEA’nın fütüristik mutfak fikirleri arasında ağa bağlı cihazlar, buzdolabı gibi çalışan raflar, yüzeyi ocağa dönüşen tezgahlar ve drone ile malzeme servisi bulunuyor.

Proje, meşhur tasarım ve danışmanlık şirketi IDEO ile İsveç’teki Lund Üniversitesi ve Hollanda’daki Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’nden tasarım öğrencileri ile ortaklaşa gerçekleştirilmiş.

Algılayıcıların çağı
Mutfak tezgahı, yüzeye yiyecek yerleştirildiğini anlıyor ve otomatik olarak pişirmeye başlamasa bile, bunu nasıl yapacağını, varsa eksik malzemeleri de söyleyebiliyor.

Eksik varsa, drone malzemeleri getiriyor. Ayrıca mobil cihazların da tezgahın üzerine yerleştirilerek otomatik şarj edilebiliyor.

Tezgahın altına yerleştirilen indüksiyon halkaları pişirme işini gerçekleştirebiliyor. Tepedeki, ağa bağlı kamera da nesneleri tanıyor ve projektör yemek tariflerini yansıtıyor. Kablosuz şarj teknolojisini açıklamama gerek yok herhalde.

Buzdolaplı raflar
Raflar da indüksiyon teknolojili konteynerler içeriyor. İçerisine konulanların bozulmadan önce tüketilmesi için uyarı yapabilen bu raflar, rafın yerleşimine göre ısıtma ya da soğutma yapabiliyor.

IKEA’nın teknolojik eğilim analizlerine göre, bu cihazların piyasaya çıkması 2025 yılını bulacak.