in ,

Instagram, alışveriş özelliğini IGTV’nin ardından Reels’e de getiriyor

Instagram alışveriş özelliği Reels videolarına da geliyor
Instagram alışveriş özelliği Reels videolarına da geliyor

Instagram alışveriş özelliği, IGTV’nin ardından Reels videolarına da geliyor. Şirket tarafından bu sabah yapılan açıklamada, IGTV’deki alışveriş hizmetinin küresel çapta genişletildiği ve önümüzdeki günlerde Reels için de çalışmalara başlanacağı duyuruldu.

Alışveriş, son bir kaç yılda Instagram’ın büyük bir parçası haline geldi. 2018 yılında Keşfet bölümüne, kullanıcıların beğenebileceği ürünlere dair görsel ve videoların yer aldığı bir Alışveriş sekmesi eklendi. Instagram, bununla da yetinmedi. Alışveriş etiketilerini Hikayeler’de getirdi.

Dev platform , kullanıcıların beğendikleri bir ürünü uygulama içinde satın almalarına izin veren Checkout isimli bir özellik başlattı. Ardından bu yaz, Facebook Pay tarafından da desteklenen özel mağaza bölümü yeniden tasarlandı.

Tüm bu adımlarla birlikte Instagram, hem satıcılar hem de müşteriler için oldukça önemli ve kullanışlı bir alışveriş platformu haline geldi. Sunulan özellikler sayesinde, hem paylaşımlar hem hikayeler, hem IGTV üzerinden alışveriş yapmak mümkün kılındı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Alphabet, Boston Dynamics’i elden çıkartıyor

Instagram alışveriş özelliğini tüm IGTV kullanıcılarına sundu

Alışveriş özelliğini bugün itibari ile tüm IGTV kullanıcılarına sunan Instagram, bu sayede daha uzun videolara, alışveriş seçenekleri eklemeyi mümkün kılıyor. IGTV’de yer alan bir ürünü satın almak isteyen kullanıcılar, satın alma işlemini uygulama içi ödeme yoluyla veya satıcının web sitesini ziyaret ederek gerçekleştirebiliyorlar.

Fakat Instagram’ın önümüzdeki günlerde hem müşterilere kolaylık sağlamak ve hem de satılan her ürünen komisyon elde etme amacıya, uygulama içi satın alma özelliğine odaklanması bekleniyor. Böylelikle, kullanıcılar herhangi bir harici uygulamayı veya websiteyi ziyaret etmek zorunda kalmadan direkt olarak Instagram üzerinden alışveriş yapabilecekler. Böylelikle alışveriş özelliği Instagram için oldukça önemli bir yan gelir haline gelebilecek.

Koronavirüs salgını ile birlikte, internetten alışverişin yaygınlaşması ve insanların sosyal medya platformlarında daha fazla vakit geçirmesi, bu özelliğin daha da aktif bir şekilde kullanılmasına imkan tanıyacak. Instagram tarafından verilen bilgilere göre, yakın bir gelecekte, IGTV videoları, Instagram mağazasında da keşfedilebilecek.

Instagram alışveriş özelliği Reels videolarına da geliyor

Instagram tarafından bugün yapılan açıklamaya göre, paylaşımlara, hikayelere, canlı yayınlara ve son olarak IGTV’ye eklenen alışveriş özelliği önümüzdeki günlerde Reels videolarına da eklenecek. Buna göre kullanıcılar, Reels videoları üzerinden alışveriş yapabilecekler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  IBM, yüz tanıma yazılımının satışına son verecek

TikTok uygulamasına rakip olarak geliştirilen Reels, Instagram alışveriş özelliğinin aktif olarak kullanıldığı bir alan haline gelecek. Satıcılar, oluşturdukları Reels videolarına çeşitli ürünler ekleyebilecek. Bu videoları izleyen kullanıcılar, tıpkı IGTV’de olduğu gibi, satışa sunulan ürünleri görebilecek ve bu ürünleri satın alabilecekler.

Instagram alışveriş özelliği ne zaman Reels videolarına eklencek, henüz bilinmiyor. Fakat Instagram, söz konusu özelliğin bu yıl sonunda, tüm kullanıcıların erişimine açılabileceğini ifade ediyor.