Teknoloji

Instagram takipçi filtresi ile en az etkileşime girilen kişiler görülecek

Yazı:  | 

Instagram, dün kullanıcılarına, en az ve en çok etkileşime girdikleri kişileri gösteren takipçi filtresi özelliğini duyurdu.

Son 90 günlük verileri analiz ediyor

instagram takipçi filtreleme özelliği

Yeni özellik, son 90 gün içinde etkileşime girdiğiniz kişileri analiz eden bir filtre sunuyor. Instagram, takipçi filtresi özelliği ile kategorize edilerek düzenlenmiş hesapları görmek ve bu hesaplara erişmek için bir kısayol konsepti sunuyor. Instagram’dan bir şirket sözcüsü, Digital Trends’e konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Instagram, sizi gerçekten önem verdiğiniz insanlara ve önem verdiğiniz şeylere yakınlaştırmakla ilgileniyor” ifadesini kullandı ve, “Zaman içerisinde ilgilenilen insanların ve ilgilerin değişebileceğini biliyoruz” cümlesini ekledi. Bu durum, Instagram algoritması kaynaklı erişim noktasında, bir iyileştirmeye gitme ihtiyacı hissettiğini doğruluyor.

‘Instagram’da takip ettiğiniz hesapları yönetmeyi kolaylaştırmak istiyoruz’

Instagram, yeni özelliği takipiçi filtresi ile ilgili yaptığı açıklamada, “İster mezun olun, yeni bir şehre taşının, ister yeni bir konu ile takıntılı olun ya da bir topluluk bulun; bağlantılarınızı ve ilgi duyduğunuz alanları en iyi şekilde temsil eden Instagram’da, takip ettiğiniz hesapları yönetmeyi kolaylaştırmak istiyoruz”  ifadesini kullandı.

En az etkileşime girdiğiniz kişileri takipten çıkabilirsiniz

Instagram’ın yeni özelliği ile, en az etkileşime girilen kişileri takip listenizden çıkarmak artık daha kolay hale geldi. Bunun yanı sıra, gönderi akışında çok fazla paylaşım yapan hesapları da anasayfanızdan temizlemek istiyorsanız, bu özellik işinize yarayabilir. Profilini, takipçi kalabalığından kurtarmak ve daha sade bir akış yaratmak isteyenler, uygulamanın yeni filtreleme özelliğine göz atabilir.

Anasayfa algoritması 2016 yılında güncellenmişti

Instagram, kronolojik olarak takip edilen hesaplara göre sıraladığı anasayfa içeriklerini, 2016 yılında yaptığı bir güncelleme ile değiştirmişti. Şirket, bu güncelleme sonrasında bazı hesapları ‘kısıtlamadıklarını’, yalnızca daha ilgili hesapları ön plana çıkardıklarını vurgulamıştı.

Popüler fotoğraf paylaşım uygulaması, en son güncellemesinde IGTV butonunu kaldırmıştı.