Intel CEO’su, işlemci krizinin 2023’e kadar sürebileceğini açıkladı

Küresel bileşen sıkıntısı kötü durumda ve Intel CEO'suna göre kriz 2023'e kadar sürebilir

Intel CEO'su, işlemci krizinin 2023'e kadar sürebileceğini açıkladı

İşlemci krizi yakında bitmeyecek, Intel CEO’suna göre en az 2023’e kadar sürebilir.

Intel CEO’su işlemci krizi hakkında açıklamalarda bulundu

Kara Cuma (Black Friday) yaklaşıyor ve Noel çok uzak değil, sektörü etkileyen küresel bileşen sıkıntısı hakkında daha da fazla spekülasyon çıkmaya devam ediyor. Bu bir süredir devam eden ve çok daha uzun sürebilecek bir kriz. Ne kadar süreceği konusunda çeşitli tahminler var ama tüm göstergeler en az 2023’e kadar süreceğini gösteriyor. Son zamanlarda AMD’nin CEO’su bile bu konudan bahsetmişti.

Krizin 2023’e kadar sürmesi bekleniyor. Bu ayın başlarında Avrupa Birliği de en az bir buçuk yıl daha süreceğini işaret etti. Intel’in CEO’sunun açıklamalarında bunları destekliyor.

Intel’in hesaplarının son sunumu nedeniyle, şirketin CEO’su CNBC’de röportaj verdi.

Intel CEO’su, işlemci krizinin 2023’e kadar sürebileceğini açıkladı

Pat Gelsinger: “Şu anda en kötü durumdayız, gelecek yıl her çeyrekte kademeli olarak daha iyi olacağız, ancak 2023’e kadar arz-talep dengesine sahip olmayacaklar.”

Aylar geçtikçe sektörün gelişeceğinden emin ama bunun için fabrikalara yatırım yapılması gerekiyor. Bu açıklamalar, üçüncü çeyrek hesaplarının sunumundan sonra geldi. Genel olarak olumlu olmalarına rağmen, dizüstü bilgisayarlardan elde ettikleri gelirde de %5’lik bir düşüş yaşadıklarını belirten Gelsinger, bu rakamları bileşen eksikliğinden dolayı olduğunu belirtti. Ayrıca, artık sadece belirli bir işlemci türünün eksikliği değil, “eşleşme setleri” olarak adlandırdıkları parçaların kombinasyonun da sürece dahil olduğunu belirtti.

İşlemci krizinin bitmesini beklediği tarih hala çok uzak görünüyor ama en azından en kötü noktada olduğumuzu düşünmesi bir rahatlık çünkü bu durumun yavaş yavaş düzeleceği anlamına geliyor.

Exit mobile version