in

Intel, McAfee’yi satarak güvenlik işinden çıkıyor

Beş yıl önce 7,7 milyar dolara McAfee’yi satın alan ve adını Intel Security yapan şirket, bugün neredeyse yarı fiyatına elden çıkartıyor.

Intel, 2011 yılında satın aldığı McAfee ile oluşturduğu Intel Security’den beklediği verimi elde edemeyince, satışa çıkarmaya karar verdi.

Wall Street Journal’ın haberine göre, TPG’nin şirketin yüzde 51 hissesini 4,2 milyar dolara satın alması bekleniyor. Bu anlaşmaya, Intel Security’nin borçları da dahil olacak.

Satın alma sonrasında Intel Security adı yeniden McAfee olacak. Başlangıçta anti virüs yazılımı üreten McAfee, sonradan kurumsal ağları koruyan yazılımlarla tanındı.

Intel’in güvenlik şirketi bu yılın ilk yarısında gelirini yüzde 11 artırarak 1,1 milyar dolara çıkardı. Ancak 7,7 milyar dolarlık satın almanın meyvelerini toplamak için uzun süre bekleyen Intel, belli ki sabrın sonuna geldi.

TPG, güvenlik işini geliştirmek için McAfee’ye satın alma sonrasında 1,1 milyar dolar yatırım yapacak. Daha önce de TPG hacker saldırıları için yatırımlar yapmıştı. Geçen yıl internet güvenliği şirketi Zscaler’a 100 milyon dolar yatırım yapıp, bilgi teknolojisi şirketi Tanium’a 120 milyon fon sağlamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Microsoft, LinkedIn’i 26,2 milyar dolara satın aldı