in

Intel Skylake: Tüm cihazlar için tek işlemci

Digital Report

Altıncı nesil Core işlemci ailesini IFA’da tanıtan Intel, üç yıl öncesinin PC’lerine göre pil ömrünü ve grafik performansını iki katına çıkarırken, açılış sürelerini de kısaltıyor. Intel, işlemciyi PC ve tabletlerin yanı sıra, telefonlarda da kullanacak.

Bir önceki nesil Broadwell ile aynı 14 nm mikro mimaride üretilen Skylake, performans çıtasını yüzde 10, grafik performansını yüzde 30 artırırken, dizüstülere de ortalama bir saat pil ömrü ekliyor.

Intel Skylake

Dizüstülerde kullanılan Core M işlemcilerin ilk nesli zayıf kalmıştı, ancak yeni Skylake burada yüzde 40 performans artışı sağlayacak ve 10 saate kadar pil ömrü sunacak. Peformansın aynı anda üç adet 4K videoyu izletecek düzeyde olduğu da belirtiliyor.

Dizüstü bilgisayarlarda overclock devrini de başlatacak olan Skylake’in kilitlenmemiş bir M modelini de çeşitli dizüstülerde görebileceğiz.

Windows 10 ile beraber tasarlandı
Tanıtımda konuşan Intel yöneticilerinden Kirk Skaugen, Windows 10 ile aynı zamanda tanıtmalarının 10 yılda bir olabilecek bir olay olduğunu söyledi.

Intel Skylake

Intel’in dört yıldan uzun süredir bu mimari üzerinde çalıştığını belirten Skaugen, Microsoft ile sinerji yarattıklarını ve Windows Hello özelliği için RealSense kameraları kullanılacağını ekledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yeni Apple iPad Air tanıtıldı: Fiyatı, özellikleri, çıkış tarihi

Dahilî yazılım koruma uzantıları sayesinde, iş dünyası için de Windows 10 ve Skylake’in en güvenli kombinasyon olduğunu söyleyen Skaugen, bazı mobil işlemcilerde bir algılayıcı merkezi ve görüntü sinyali işlemcisi kullanarak, tüm işlemleri konsolide edeceklerini ve yazılım mühendislerinin işini kolaylaştıracaklarından bahsetti.

Tepki süresi çok daha düşük
Skylake’in ilgi çekici özelliklerinden birisi de Speed Shift. Altıncı nesilden önceki Core işlemcilerde, çekirdek hızını değiştirmek 30 milisaniye kadar sürerken, Skylake ile bu 1 ms’ye iniyor.

Intel Skylake

Sistemin güç tüketimi açısından etkinliğini artıran bu özellik de, Windows 10 tarafından destekleniyor.

Kablosuz şarj çalışmaları sürüyor
İşlemcinin tabletlerdeki işlem gücünü de iki katına çıkartması bekleniyor. Intel, diğer yandan sonradan takılabilen tablet ve dizüstü klavyeleri için de bir kablosuz şarj üzerinde çalışıyor.

Burada da Microsoft’un desteği ve ortak çalışma gücü önem kazanıyor. Intel’in Thunderbolt 3 gibi bağlantıları vurgulaması bekleniyor.

Intel Skylake

Telefonlarda da kullanılacak
Windows 10 ile her cihazın klavye eklenerek bilgisayara dönüşmesi fikri, belli ki Intel’i de çok etkilemiş. Büyük ekranlı tabletfonlarda da kullanılacak olan Skylake, böylece PC performansını cebe taşıyacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  MediaTek Dimensity 600 özellikleri ve çıkış tarihi

Skaugen, tanıtım esnasında konuşurken, ağzından mı kaçırdı, bilerek mi söyledi bilmiyoruz ama tabletfonlarda da Core M kullanılacağından artık eminiz.

PC satışlarını canlandırması bekleniyor
Bilgisayar satışlarının özellikle telefon ve tabletlerden sonra düşüşe geçmesi kaçınılmazdı. Ancak analistler, Skylake ile yeniden bir canlanma görülebileceğini belirtiyorlar.

Özellikle oyuncular için eskiye göre çok daha performanslı, ince, hafif ve uzun pil ömrüne sahip dizüstüler üretileceğini düşünülürse, kulağa mantıklı geliyor.

Dünya genelinde bilgisayar satışları bu yılın ikinci çeyreğinde, önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 12 düştü. Intel’e göre dünyada kullanılan 600 milyon bilgisayarın yaşı beş veya beşin üzerinde. Ağırlıklı olarak da Sandy Bridge ve Ivy Bridge nesli (bundan üç ve dört önceki nesil) sistemler kullanılıyor.

Skylake’ten önceki iki nesil olan Haswell ve Broadwell işlemcileri çıktığında satışların canlandığını gören Intel, Skylake ile bu yılın ikinci yarısında bunu daha olumlu bir hâle getirmeyi hedefliyor.