Intel Tiger Lake-H: Dizüstü bilgisayarlar için yüksek performanslı CPU

Intel Tiger Lake-H: Dizüstü bilgisayarlar için yüksek performanslı CPU

Intel Tiger Lake-H (H45), işlemci devinin bir sonraki işlemcisi olarak, Xeon CPU kullanımını gerektirmeyen içerik oluşturma için büyük oyun dizüstü bilgisayarlarına veya temel mobil iş istasyonlarına yönelik geliştirildi.

Intel, yeni işlemcisinin lansmanını hızlandırıyor ve Intel tarafından tüketici dizüstü bilgisayarları için üretilen bu bileşenin pazara çok uzun olmayan bir vadede, belki de Haziran ayında Tayvan’daki Computex fuarında girmesini bekliyoruz.

Geçen sonbaharda dizüstü bilgisayarlar, dönüştürülebilir bilgisayarlar ve düşük ve ultra düşük voltajlı “U” ve “Y” modellerinin piyasaya sürülmesinden sonra, Tiger Lake-H (H45) platformun üçüncü serisi olacak. Daha yakın zamanda, daha güçlü dizüstü bilgisayarlar için “H35” geldi.

Daha öncekiler gibi, bu H45’ler de 10 nm ++ “SuperFin” teknolojik süreçlerle üretiliyor ve transistör seviyesinde yeniden tasarlanmaları nedeniyle önemli bir nesil adımını temsil ediyor; Intel Xe (Gen12) tabanlı yeni entegre grafikler; yeni bellek denetleyicisi, Wi-Fi 6 / 6E, Thunderbolt 4.0 ve PCIe 4.0’ı vurgulayan en son bağlantı teknolojileri karşımıza çıkıyor.

Intel Tiger Lake-H (H45) özellikleri

Resmi tanıtımı beklerken, bu seriye dahil olacak altı modelin özelliklerini gösteren sızdırılmış bir görsele ulaştık. H35 sürümleri dört çekirdekle sınırladıysa, bunların 6 ve 8 yerel işlem çekirdeği vardır ve ayırt edici bir özellik olarak iş parçacığı sayısını iki katına çıkarıyor.

Serinin en iyisi Core i9-11980HK modeli. Bununla birlikte 8 çekirdekli ve 16 yerel işlem parçacığına sahip, hız aşırtmayı kolaylaştırmak için çarpanın kilidi açılmış ve en az iki çekirdeğin 5 GHz frekansının üzerinde çalışabildiği, Turbo Boost altında ise maksimum 8 çekirdeğin 4,5 GHz civarında olacağı bir CPU. Hedef makineleri özel grafikler kullanacağından, entegre bir giriş seviyesi UHD GPU içerecektir. Bir dizüstü bilgisayar CPU’su için TDP’si yüksektir (65 watt).

Son olarak, bu Tiger Lake-H’nin (H45) üstünde iki Core i5’imiz olacak. 11400H ve 11260H modellerinde 6 çekirdek ve 12 iş parçacığı, maksimum çalışma frekansı 4,5 ve 4,4 GHz ve aynı TDP 35 Watt olacaktır.

Ayrıca yeni özellikler olarak DDR4 ve LPDDR4 için yeni bir bellek denetleyicisi ve bağlantıdaki en son teknolojiler, Wi-Fi 6 / 6E ve Thunderbolt 4.0, artı 20 şeritli PCIe 4.0 doğrudan CPU’ya bağlanarak tam anlamıyla yararlanmamızı sağlayacak.

Bu bilginin onayına veya Intel Tiger Lake-H (H45) için bir çıkış tarihi konusunda bilgiye sahip değiliz.

Exit mobile version