in

İnternet minibüsü #1

İnternet Minibüsü köşesinde internetteki garip, cool ve güzel içerikleri, bir yerden başka bir yere gidermişçesine harmanlayacağım.

Kemerini bağla çünkü galakside yolculuğa çıkıyoruz:

1- Star Wars Crawl Generator

Yıldız Savaşları’nın açılışındaki o kayan yazıdan yapmak için buraya tıklaman yeterli. Canteena’da çalman için müziğe ihtiyacın olacak. O zaman da seni böyle alalım:

2- Super Looper

Bu sitede Q ve P tuşlarıyla alternatif sesleri ritmine ekleyebilir, yukarıdaki çubuktan enstrüman ve farklı sesleri ekleyip otomatize ederek harika bir parça yapabilirsin. Buraya tıklaman yeterli. “Amaçsız müzik yapmak sıkıcı, bunun oyunu yok mu?” dersen de, gel:

3- Awe

Awe’da, tekil oyuncu modundayken, bir kürenin üçgen yapılarına tıklayarak ses yaratıyorsun ama boşa değil; sol alttaki parlayan üçgenleri hafızanda tutup ona göre tıklaman gerekiyor. Awe’u burada oynayabliirsin.  Hafıza demişken…

4- Recursi

Bu oyun, standart bir hafıza oyununun Inception’lı hâli gibi. Neden bahsettiğimi ilk oynayışında anlaycak, saçını başını yolacaksın: Tıkla ve gör. O kadar kafa patlattıktan sonra beynin hâlâ yerinde mi, bir göz atmak istersen de…

5- Anatronica

Anatronica’da insan vücudu nasıl, nelerden oluşuyor öğrenebilirsin. Tarayıcıda ücretsiz çalışan yazılımın masaüstü ve mobil sürümleri de bulunuyor. İşaret parmağını ve el kaslarını buraya yönlendir. Beynin sağlamsa, gel bir de reaksiyonunu ölç:

6- Reaction Timer

Start (Başlat) tuşuna bastıktan kısa bir süre sonra arka plan yeşil renk olacak, yeşil olduğu gibi Stop (Dur) tuşuna basarak, reaksiyon süreni ölçebilirsin. Tam, aha buradan. Benim 0,4 saniye çıktı ki reaksiyon süremle artistlik yapan bir insanım 🙁 oturup ağlayacağım. Ama dur, benim yerime başkası ağlasın.

7- Cry My IP

Hepimizin internet bağlantısına has bir internet numarası var, buna IP deniyor. Bu sitedeki adamcağızı kim bu kadar üzdüyse elleri kırılsın. IP’ni ağlayan bir adamdan dinlemek istiyorsan gel, buyur. Ağlasa ağlasa Cry My IP ağlar… Haydi, gözünün yaşını sil de biraz gezmeye çıkalım:

8- Sounds of Street View

Google’ın Sokak Görünümü platformuna sesler eklenmiş. Fransa’da ne oluyor, Kaliforniya’da ne bitiyor sadece görsellerle kalmıyor, işitsel olarak da bilgileniyorsun. İşte o sokaklar! Kulaklık takarsan sesler 3B oluyor. Süper! İki üç tek yer beni kesmez dersen, tüm dünya elinin altında!

9- Globe

Globe’da, BitCoin, şeker hastalığı, internet açıkları, yanardağlar ve nükleer santraller gibi birçok alanda toplanmış veriyi, 3B Dünya üzerinde güzel grafiklerle görüntüleyebiliyorsun. Kendi verilerinle katılım yapman da mümkün. Buradan alalım. Dünya kesmediyse uzaya gel.

10- A Spacecraft for All

1978’te fırlatılan, 1997’de takibi bırakılan ISEE-3 adlı mekiğin kontrolü, 2014 yılında bir grup bilim insanı (elleri dert görmesinn) tarafından tekrar ele geçirildi. Sen de kendi uzay mekiğini kontrol etmek istiyorsan http://spacecraftforall.com adresine gidebilirisin. Yalnız yazılın neşredilme tarihi itibarıyla sitede göçük durumda, neyse ki ne zaman geleceğini buradan görebilirsin. Birçok otorite tarafından dünyanın en iyi bilimadamı kabulen edilen kişiyi merak ediyor musun?

11- Tesla

Bu sitede Tesla deneylerini ve yazılarını tıklayarak animasyonlu bir Tesla’dan dinleyebilirsin. ‘Kablosuz’ farenin sol tuşunu buraya bas. Veeee son olarak da…

12- After the Credits

Hiç sinemadayken sırf o komik sahneyi izlemek için tüm emeği geçenler ekranını beş dakika boyunca izlemek zorunda kaldın mı? Üzülme, artık After the Credits var.

 

Güzel bir yolculuktu, tekrar görüşünceye dek hoşça kal.