in

İnternetteki bilgiler makine öğrenimi ile denetlenecek

İnternetteki bilgiler makine öğrenimi ile denetlenecek
İnternetteki bilgiler makine öğrenimi ile denetlenecek

İnternetteki bilgiler makine öğrenimi ile desteklenen bir platform tarafından denetlenecek. Monash Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen platform, çeşitli kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre bir bilginin doğru olup olmadığı ile ilgili tahminlerde bulunacak ve buna göre bir puanlama yapacak. Bu sayede yanlış bilginin yaygınlaşmasının ve neden olabileceği olumsuz etkilerin önüne geçilmiş olacak.

Monash Üniversitesi Malezya kampüsünden bazı araştırmacılar, çevrimiçi forumlarda ve tartışma sitelerinde paylaşılan içeriği denetlemeyi ve doğrulamayı amaçlayan bir platform geliştirdiklerini duyurdular.

Monash Üniversitesi Malezya Bilgi Teknolojileri Okulu tarafından geliştirilen bu platform, bir kişinin paylaştığı gönderinin güvenilirliğini gösteren bir puan belirlemek için grafik algoritmaları ve makine öğreniminden yararlanacak. Sistem söz konusu bilgilerin doğru olup olmadığını anlamak için, Reddit, Quora ve StackExchange gibi platformlardan bilgi toplayacak.

Son dönemlerde yaygınlaşan ve her geçen gün daha da artan yanlış bilgi paylaşımının önüne geçmek isteyen araştırmacılar, geliştirdikleri bu platform sayesinde, sağlı, siyaset ve daha pek çok konudaki sahte haberlerin önüne geçmiş olacak. Ve çevrimiçi içeriğin uygun bir şekilde denetlenmemesi ve doğrulanmaması nedeniyle ortaya çıkan problemler büyük oranda giderilmiş olacak.

Forum ve benzeri platformlarda paylaşılan bilgilerin doğuluğunu belirleme konusunda makine öğrenimi oldukça büyük bir rol üstlenecek. Sistem ayrıca gelişmiş bir ödül ceza sistemine sahip olacak.

Yanlış bilgiler paylaşan kullanıcılar cezalandırılacak

Monash Üniversitesi Malezya Bilgi Teknolojileri Okulu’ndan Dr. Ian Wern Han tarafından yapılan açıklamaya göre, bilgilerin doğruluğunu tespit edecek olan söz konusu platform ayrıca bir ceza ve ödül sistemine sahip olacak. Buna göre sistem bir kullanıcının güvenilmez olduğunu tespit ederse, onun gönderilerinin daha az görülmesini veya hiç görülmemesini sağlayacak. Bu tür kullanıcılar tarafından paylaşılan içerikler en alt sıralara gönderilecek.

Aynı şekilde doğru bilgiler paylaşan ve sistem tarafından güvenilir olarak görülen kullanıcıların paylaşımları ise daha çok görülecek. Bu tür kullanıcılar tarafından yapılan paylaşımlar, forum ve benzeri sitelerde üst sıralarda yerini alacak.

İnternetteki forumlarda ve benzeri tartışma platformlarında paylaşılan bilgiler makine öğrenimi ile desteklenen ve grafik algoritmaları ile kombine edilen oldukça gelişmiş bir sistem tarafından denetlenecek. Araştırmacılar söz konusu sistemi geliştirmek için bir grup çevirimiçi forumdan 700 binden fazla ileti dizisi topladı. Bu forumlarda paylaşımlar yapan bireylerin profilleri çıkarıldı. Ve yapılan paylaşımlar analiz edilerek güvenilirlik skoru eklendi.

Monash Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen bu platform, internetteki bilgi kirliliğinin önüne geçmek açısından oldukça önemli bir adım olarak görülüyor. Makine öğrenimi ile desteklenen platformun önümüzdeki dönemlerde ne ölçüde kullanılacağı ve ne ölçüde işe yarayacağı merak ediliyor.