in

iOS 10 daha akıllı bir yardımcı olacak

Yapay zeka kullanan fotoğraf uygulaması ise anılarınız arasında kaybolmaya son diyen iOS 10, 3D Touch’tan ve Siri’den de daha fazla faydalanacak.

Apple’ın geliştiriciler konferansı WWDC ile yenilediği iOS’ta ilk göze çarpan değişen kilit ekranı. Kilit ekranındaki bildirimlerin detayları 3D Touch dokunuşları ile görülebilecek. Bu bildirimleri kilit ekranından silmek de yine dokunuşları hassas bir şekilde algılayan 3D Touch ile mümkün olacak.

Yenilenen Kontrol Merkezi’nde ve özellikle kilit ekranında, müzik daha geniş bir yere sahip olmuş. Kameraya erişim kolaylaştırılırken, ekran araçları da daha rahat konumlandırılmış.

iOS 10 Siri

Geliştiricilere açılan Siri, Apple dışı uygulamalarda da kullanılabilecek. Örneğin kullandığınız mesaj yazılımı ile mesaj göndermeyi, yemek söylemeyi ya da taksi çağırmayı Siri ile yapabileceksiniz. Elbette bunun için bahsi geçen uygulamaların Siri desteğini kullanmaya başlamaları gerekiyor. Bu konuda da ciddi bir yarış başladığını düşünebilirsiniz, kısa süre içinde popüler uygulamalar birer birer Siri destekli güncellemelerini yayımlayacaklardır.

iOS 10 Photos

Photos (Fotoğraflar) artık yüz, ortam ve nesne tanıma özelliklerine sahip. Ayrıca fotoğraflarınızı bir haritaya iğneleyerek neyi –tam olarak- nerede çektiğinizi sonradan görebileceksiniz. Buluta yüklenen fotoğraflar için geçerli olan tanıma özellikleri, yapay zeka sayesinde pratik aramalarla bulunabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  iOS 14 kamera ve fotoğraf özellikleri ile gelen yenilikler

Böylece binlerce fotoğraf arasında kaybolmadan, önceki tatil fotoğrafınızı sahil kenarı fotoğrafları diye aratarak bulabileceksiniz. Bu özellik Memories adlı yeni bir arayüze dahil olacak.

iOS 10 QuickType

Hızlı yazma özelliğini de geliştiren iOS 10, Siri gibi akıl kazanacak. Böylece konum bilgilerin siz bir şeyler yazarken önerebilecek ve takvimdeki olayları kendi doldurabilecek.

Haritalar da güncellenenler arasında; trafik varsa ek rotalar önerecek, yolunuzun üzerindeki mekanlarda arama yapabilecek ve nereye gittiğinizi tahmin ederek hem zum özelliğini artıracak hem de etraftan öneriler sunacak. Ayrıca bu bilgileri Apple Car Play’e de canlı olarak aktarabilecek. Geliştiricilere açılan Haritalar’da da farklı gelişmeler olmasını bekleyebiliriz.

iOS 10 Haritalar

Akıllı ev uyumu üzerinde çalışan Apple’ın HomeKit uygulamasındaki aksesuar desteği genişletildi. Artık akıllı kapı kilitleri ve kameraları da tanıyan sistem, artık Home adıyla anılacak.

Scenes adlı yeni özelliği ise farklı ortamlar belirleyerek bunlar arasında geçişi kolaylaştırıyor. Diyelim ki oturma odası için bir mod belirleyerek ışıkları loşlaştırıp, müzik açabileceksiniz. Konuma göre çalışacak olan Home, eve geldiğinizde siz içeri girmeden belirli ayarları yapabilecek. Bu özelliklere Kontrol Merkezi’nden ulaşılabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Apple kendi güç yönetimi çiplerini geliştiriyor

iOS 10 Emoji

Emoji’lerin üç kat büyüdüğünü ve önsezi kazandığını atlamayalım. Belli durumlarda emoji kullanacağınızı tahmin ederek size öneride bulunacak olan iOS 10, emoji’lere dönebilecek kelimelerin de altını çizecek.

iOS 10 Apple Music

Yenilenenler arasında Apple Music uygulaması da bulunuyor. Doğrudan şarkılara erişilen bir ana ekrana kavuşan uygulama, daha sade tasarımıyla kullanımı kolaylaştırmayı hedefliyor.

Geliştiriciler için önizleme sürümü çıkan iOS 10’un sonbaharda genel kullanıma açılması bekleniyor.